Espresso’nun Tarihi

Photo of author

İtalyan bir kahve türü olan espresso İtalyanca ekspres yani hızlı anlamına gelmektedir. Dünya kahve sözlüğünde ise ince öğütülmüş kahvenin üzerine basınç yoluyla sıcak suyun verilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Espresso ilk olarak 1820 yılında Fransız Bernard Rabaut tarafından yapılmıştır. Kısa zamanda hızla tüm dünyaya yayılmayı başaran espresso, herkes tarafından tüketilen popüler bir kahve türü olmayı başardı.

Espresso’nun Yayılma Süreci
İlk defa espresso makinesini icat eden Edwarda Loysel De Santais 1855 yılında bu makineyi tanıttı. Fakat ilk icat edildiğinde espresso makinesi çok yavaş bir şekilde çalıştığı için yapmasıda bir hayli uzun sürüyordu. İşte bu yüzden gün geçtikçe gelişen teknoloji sayesinde suya basınç uygulama fikri ortaya çıktı. Bu fikir Alman Gustav Kessel tarafından 1878 yılında ortaya çıkmıştı. Kessel deneylerinin sonucunda suyu basınçla kahve filtresinden geçirip bardağa akıtarak hızlı bir kahve yapmayı başardı. Pratikte ve teoride bu fikir çok iyi olsa da o dönemde bunu başarmak biraz imkansız gibiydi.

Basınç ile kahvenin yapılması İtalya’da oldukça popüler olmaya başladı ve 1884 yılında İtalyan Angelo Mariondo bu fikirden esinlenip benzer bir makine yarattı. Fakat Mariondo bu makineyi aynı yıl Torino Fuarı’nda tanıttı fakat tanıtım aşamasında büyük bir problem çıktı, makine kahveyi yapamamıştı. 1901 yılında İtalyan Luigi Bezzera uzun çalışmalar sonucu kahveyi yapabilecek bir makine tasarlayabilmişti. Makinanın yapılması sürecinde sorunlar birbirini takip ederken bu aşamada da makinenin çok ısınması ile karşı karşıya kalındı. Bu nedenle makineyi zaman zaman soğutmak gerektiği için hızlı bir kahve yapım süreci neredeyse imkansız gibi gözüküyordu. Bu kadar sorunun ardından 1903 yılında İtalyan Desiderio Pavoni, Bezzera ile beraber çalışarak sistemi geliştirdiler. İlk espresso makinesi bugünküne yakın olmasa da bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

Yorum yapın