Makinesiz Espresso Nasıl Yapılır

Photo of author

Espresso makinesi fiyat bakımından oldukça pahalı olmasının yanı sıra mutfağınızda çok fazla yer kaplayan bir makinedir. Bu sebeple genelde ev ortamında bu makinenin bulundurulması tercih edilmez.

Espresso kalite bakımından makinesi ile hazırlanınca her ne kadar lezzetli olursa olsun ev ortamında espresso yapımında espresso makinasının kullanılmaması çok daha iyi bir fikir olacaktır. Bu sebeple espressonun makinasız bir şekilde yapılması için size bazı bilgiler vereceğiz.

Moka Pot ile Espresso
Moka pot espressomuzu ocak üzerinde yapmamız sağlayan yardımcı malzemelerden biridir. Öncelikle su haznesine emniyet çizgisini geçmeyecek kadar su eklenir. Taze öğütülmüş kahve filtre olan bölüme dolana kadar konur. Bölümlerin sıkıca kapatıldığından emin olduktan sonra moka pot ocağa yerleştirilir. Su kaynadıktan sonra ocağın altı biraz kısılır. Kaynamış olan suyun buharı kahvenin içinden geçerek en üst hazneye dolar. Yaklaşık 5 dakika sonra espressomuz içime hazır hale gelir.

Minipresso Hazırlanışı
Minipresso kullanımı ve taşımaya elverişli tasarımı sayesinde sadece evde değil gittiğiniz her yerde kullanıma uygun ve espresso makinesinde yapmışcasına kaliteli bir kahve hazırlamanıza yardımcı olur. Miniespresso kahve hazırlamak için herhangi bir ocağa ve elektriğe gerek kalmadan sıcak suyun bulunduğu her yerde mükemmel kahveler yapmanıza imkân tanır. Sıcak su haznesine su doldurulur ve miniespresso ölçeğimiz ile beraber kahve alınıp kahve haznesine boşaltılır. Koyulan kahvenin üzeri düzleştirilir ve kapağı kapatılır. Basınç uygulamasını sağlayan piston düğmesine kahve bardağa akıncaya kadar basılır ve kahvenin tamamı bardağı boşaltıldığında içime hazır hale gelir.

Yorum yapın