Eva Solo Coffee Ekipmanı Nedir

Photo of author

Eva Solo Coffee Ekipmanı, Chemex’i andıran, french press ile demleme yöntemine benzeyen bir sistemi baz alan şık bir kahve ekipmanıdır. Üzerinde buluan Neoprene malzeme ise uyku tulumu gibi camı sarıyor ve kahveyi sıcak tutarken, elinizi de yanmaktan korumaktadır.

Eva Solo ile hazırlanan / demlenen kahvede, kağıt filtre kullandığınız metotlara benzeyen ve french press’in demir süzgecinden çıkan kahveler arasında bir lezzet alırsınız. Eva Solo ile aroması kuvvetli ve yüksek gövdeli bir kahve elde ediyoruz. İşte ekipmanı kullanabilmeniz için dikkat edilmesi gerekenler;

Eva Solo’yu durulamayı ihmal etmeyin

Eva Solo’nun iç filtresini ve sürahisini, kahvemizi demlemeden önce sıcak su ile hem ısıtıp hem de bir önceki kahve artıklarından ve yağlarından iyice arındırıyoruz ve duruluyoruz. Böylelikle demlemek için ilave edeceğimiz suyun sıcaklık kontrolünü de sağlamış oluyoruz.

Kahveyi Dikkatlice İlave Ediyoruz

Çekirdek kahvemizi French Press koyuluğunda öğütüyoruz. Kahveyi presslemeyeceğiz için eğer isterseniz biraz daha ince de kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz, kendi damak tadınıza göre farklı tipte çekilmiş kahveler ile deneme yanılmalar yapmanız. Kahve miktarı olarak her 100 ml su için yaklaşık 14 gr öğütülmüş kahve kullanabilirsiniz. Öğütülmüş kahvenizi sürahinin içerisine dikkatle ilave ediyoruz.

Su Ekliyoruz

Suyunuzu kaynattıktan sonra yaklaşık 20-30 sn dinlendiriyoruz ve sayacımızı başlatarak hemen ardından suyu ekliyoruz.

Karışımı Karıştırın

Eva Solo yanında plastik bir karıştırıcı ile beraber geliyor. Fotoğrafta ise biz ahşap bir kaşık kullandık. Suyunuzu ekledikten sonra, sayaç 1 dakikayı gösterdiğinde kahve karışımını birkaç kez nazikçe karıştırıyoruz.

Eva Solo Filtresini Yerleştirin

Eva Solo filtresini sürahinin ağzına yerleştirerek sabitliyoruz.

4 Dakika Bekleyin ve Servis Edin

Sayacınız 4. Dakikayı gösterdiğinde, kahveniz demlenmiş ve servis edilebilir olacaktır. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi bir parmağınızla filtreyi tutarak, kahvenizi bardaklara servis edebilirsiniz.

Bu şık ekipmanın negatif puan alabileceği tek yanının ise fiyatı olduğunu söylemek zorundayız.

Yorum yapın