Cappuccino Nedir

Photo of author

Cappuccino Nedir, Nasıl Yapılır?

Cappucino, adını Fransisken rahiplerinin kıyafetlerinden almıştır. İngilizce’de “Capuchin monks” olarak anılan rahiplerin kıyafetlerine benzediği için bu şekilde anılmaya başlamıştır. Espresso bazlı bir sütlü kahvedir.

Cafe Latte’ye olan benzerliği ile bilinen Cappuccino, üzerindeki bol süt kremasıyla tanınır. Latte’ye oranla daha fazla süt kreması (köpüğü) içeren Cappuccino da Latte gibi espresso üzerine süt ve süt kreması eklenerek yapılmaktadır.

Cappuccino hazırlarken, ilk önce bazını oluşturan espresso’nun yapımına geçilir. Taze öğütülmüş kahveden yaklaşık 7-9 gr (single shot için önerilir) portafilter (kaşık) içine alınır. Tamp işlemiyle düzleştirilen kahve espresso makinesine oturtulur ve suyla buluşması sağlanır. Hazır hale gelen espresso’nun ardından sütü köpürtme işlemine geçilir. 70-72 dereceye ulaşana dek köpürtülen süt(120 ml), elde edilen 30 ml’lik espresso’nun üzerine eklenir ve enfes Cappuccino içime hazırdır.

Cappuccino’da asıl önemli olan nokta süt kremasının (köpüğü) boyutudur. İstenilen standartlara göre bir Cappuccino elde etmek için süt kremasının (köpüğü) yaklaşık 2-3 cm kalınlığında olması gerekir. Latte ile benzerlik gösteren Cappuccino’da daha az sütle daha fazla krema (köpük) elde edildiği için Cappuccino’nun tadı Latte’ye nazaran daha ağırdır.

Profesyonel espresso makinelerinin yanı sıra Moka Pot ve Minipresso ile evde de Cappuccino yapabilirsiniz. Süt köpürtme işlemi kilit nokta olduğu için Pedrini Manuel Süt Köpürtücü yardımıyla daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yorum yapın