Barista Nedir?

Photo of author

Kahve çeşitlerinin hayatımıza girmesi ile beraber yeni kelimeler de girmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de barista. Peki barista nedir? Barista aslen İtalyanca bir kelimedir ve bizim günlük hayatta kullandığımız barmen anlamına gelir. Fakat, barmen ile karışmaması için barista kelimesi kullanılmıştır, halk arasında da bu şekilde kabul görmüştür. Barista sözlük anlamı olarak kahveyi hazırlayan ve sunan kişiye verilen isimdir. Kahve kültürünün ülkemizde yaygınlaşmasıyla büyük şehirler ve üniversiteler başta olmak üzere birçok yerde hemen hemen her ay bir barista eğitimi, barista etkinlikleri, vs. olmaktadır.

Barista, sözlük anlamı ile sadece kahve yapan ve sunan kişi olsa da gerçek hayatta sadece o kadar değildir. Barista kelimesinin hakkını verecek kişi kahvelerden iyi derecede anlamalı, kahve çekirdeğinden anlamalı, yeri geldiğinde makinenin ufak tefek arızalarını giderebilmeli, makinenin günlük temizliği ve gereken bakımlarını yapabilmelidir. Bu açıdan bakıldığında barista olmak o kadar da kolay bir iş değildir. Fakat, gençler arasında en çok tercih edilen part time işlerin başında barista olmak gelir. Bunun için kurslara gidip, sertifikalar alırlar. Part time olarak başlayıp bu işi benimseyen ve esas mesleği olarak sürdüren onlarca kişi de bulunmaktadır.

İyi Bir Barista Nasıl Olunur?

Baristanın sunduğu ürün her manada müşteriyi memnun etmeli. Barista mükemmel bir kahve hazırlamış olabilir fakat kötü bir sunum ya da başta savma bir sunum olursa kesinlikle o kahvenin bir önemi yoktur. Lezzeti kadar sunumu, sunumu kadar lezzeti mükemmel olmalı. Bunun için su sıcaklığı, kullandığı çekirdeği, müşterinin talepleri, makinenin temizliği gibi birçok etkeni bilip ayarlayan barista sadece yurdumuzda değil uluslararası arenada da marka olabilmektedir.

Yorum yapın