Kopi Luwak Kahvesi Nedir? Nasıl Üretilir?

Photo of author

Dünyada bulunan insanlar olarak severek tükettiğimiz kahve türlerinin üretim koşullarına göre fiyatlandırılmaları da büyük ölçüde değişiklik göstermektedir. Bir de o kahve kolay bulunan bir kahve değilse iş tamamen karışıyor. Dünya üzerinde üretilmesine rağmen çok az tüketilen kahve türlerinden biri olan Kopi Luwak bizim seveceğimiz bir yöntem ile üretilmiyor. Endonezya’da bulunan Sumatra adasının içerisinde yaşayan misk kedilerine yedirilen kahve çekirdekleri dışkı olarak geri toplanıyor. Bu işlemin ardından yoğun bir temizlik süreci gerçekleştirilerek kavurma işlemine gönderiliyor. Son olarak ise farklı ülkelere yüksek fiyatlardan ihraç ediliyor.

Kopi Luwak Neden Bu Kadar Pahalı?
Misk kedileri yabani ortamlarda yaşayan ve besin konusunda en çok seçici davranan kedi türlerinden biridir. Bu sebeple kahve tarlalarına girdiklerinde genel olarak en iyi kahve çekirdeklerini seçerek yemeye özen gösteriyorlar.

Misk kedilerinin sindirim sisteminde bulunan enzimler sebebi ile kahve çekirdeklerinin protein yapısında değişmelere yol açmaları ile kahvede bulunan asit oranının daha düşük seviyelere çekilmesi sağlanıyor. Bu sayede kahvenin içimi yumuşak ve akıcı oluyor.

Kopi Luwak Kahvesinin Fiyatı Ne Kadar?
Kopi Luwak kahvesinin üretimi fazlasıyla zahmetli olduğu için fiyatı da o kadar pahalıdır. 2019 piyasasına bakarsak kilosu yaklaşık olarak 400 dolar gibi ücretler ile satılmaktadır. Misk kedilerinin doğal ortamlarından koparılmaları ile Kopi Luwak üretiminde azalış olması sonucunda, fiyatlarda son yıllarda son derece artışlar olmuştur.

Yorum yapın