Guatemala Kahvesi

Photo of author

Guatemala kahvelerinin en büyük özelliği, büyüleyici koku ve aromalara sahip olmalarıdır. Doğal olarak gölgeli ve sık ormanlarla kaplı yüksek rakımlı toprakları Arabica’nın Bourbon çekirdekleri için mükemmel bir ev sahipliği yapmaktadır.

Guatemala’nın kuzey batısında yer alan Hue Hue Tenango bölgesinde bulunan yüksek gövdeli, mükemmel çiçeksi ve meyvemsi tonlara sahip kahveler yetiştirilir. Attilan gölü çevresinde yetiştirilen kahveler ise tam bir klasik Guatemala kahve ürünüdür. Attilan kahveleri çok yüksek gövdeli, asiditesi çok yüksek, meyvemsi ve çikolata ile tarçın aromalarını da barındıran ve her yerde popüler bir çeşittir.

Antigua ise Guatemala’nın en eski ve en bilinir kahve arazilerinin bulunduğu yerdir. Devasa Agua, Acatenango ve Fuego volkanları vadiyi boylu boyunca kaplar. İspanyolca’da yangın anlamına gelen ve günümüzde hala faal olan Fuego yanardağı, devamlı olarak kül salınımı yaptığı için etrafındaki topraklar mineral anlamında çok zengindir. Antigua kahveleri bu sebeple yumuşak içimli, baharatlı bir aroma ile parlak bir kıvama sahiptir.

Guatemala Kahvesi Yetiştirilen Bölgeler : Huehuetenango, Atitlan, Antigua, Coban, San Marcos
Yaklaşık Yükseklik : 1400 – 2000 metre
Kahve Profili : Yüksek asitlilik, parlak, meyvemsi
Botanik Çeşitlilik : Bourbon, Caturra, Catuai, Panche, Typica

Bourbon
Reunion adasından doğan bu varyete Typica’nın doğal mutasyonu sonucu elde edilmiştir. Gövde ve dalları arasındaki açı daha dar olduğundan Typica’dan daha az konik meyvelere sahiptir. Typica’ya göre daha yoğun dallı bir yapısı olduğu için de verimliliği yaklaşık %20-30 daha yüksektir.Meyveleri daha küçük ve yoğundur. Bu avantajları sebebiyle Orta Amerika ve Brezilya’da Typica’nın yerini almıştır.

Caturra
Bourbon varyetesinin doğal mutasyonu sonucu oluşan Caturra, Brezilya’da Minas Gerais bölgesinde keşfedilmiştir. Boyutunun küçük olması sebebiyle cüce Bourbon olarak da anılan bu kahve, Bourbon’dan daha fazla ve daha kısa saplara sahiptir. Bu sebeple aynı alanda daha fazla meyve verebildiği için Bourbon’a göre daha verimlidir (hektar başına ağaç yoğunluğu). Bu çeşit ilk olarak 1952 yılında Kolombiya’da tanıtılmış ve 1960 yılından itibaren üreticiler tarafından yoğun ilgi görmüştür.

Catuai
Catuai yüksek rakımda yetiştirilen bitkilerin maruz kaldığı doğal etkenlere yüksek dayanımlı ve oldukça verimli bir çeşittir. İlk defa Brezilya’da Mondo Novo ve Caturra varyetelerinin hibriti olarak tanınmıştır.

Typica
İlk olarak Yemen’de yetiştirilen konik bir şekle ve kısa saplara sahip olan, bu sebeple de düşük verimliliğe sahip olan bir türdür. Meyveleri koyu ve uzundur. 1970 yılında üretim Caturra ile yer değiştirmiştir. Bu tip daha üretken genlere sahiptir.

İşleme : Guatemala kahveleri genel olarak yıkama ile İşleme yapılmaktadır.

Yorum yapın