Dünyada Kahve Üretimi Yapan 3 Büyük Ülke

Photo of author

Kahvenin ilk olarak ortaya çıkış serüveninin başlangıcı Etiyopyalı bir çobana dayanmaktadır. Anlatılan rivayete göre her ne kadar inandırıcı gibi gözükmese de keçilerini otlatırken bazı keçilerinin normalin üzerinde bir enerjiye sahip olduğunu gözlemlemiştir. Bunun akabinde çoban bu keçileri takip eder ve bu keçilerin bir ağacın meyvelerini daha fazla yediğini farkeder.

Sonrasında bu meyveler ile ilgili araştırmalar yapmak için meyvelerin tamamını toplayarak manastıra götürür. Ardından bu meyveler ile bir içecek hazırlar ve bu içeceğin bir keşiş tarafından tüketimi gerçekleşir. Meyvelerin yüksek miktarda enerji verdiğini anladıklarında ise geceleri uzun süreli ayinlerde kişilerin uykularını açmak için kullanılmaya başlanır. Bu kullanımın ardından içeceğin bilinirliği bu toprakları aşarak Arap yarımadasına kadar yayılır. Günler geçtikçe Avrupa’da da çok sık kullanılmaya başlanır.

En Çok Kahve Üreten 3 Ülke

Brezilya
Kahve’nin anavatanı olarak bilinen topraklar Brezilya’dır. 150 yıllık bir geçmişi ile dünyada en fazla kahve üretimi yapan ülke konumunda bulunur. Brezilya’da üretilen kahve çekirdeklerinin diğerlerinden en önemli farkı güneş altında kurutma yönteminin kullanılıyor olmasıdır.

Vietnam
Asya ülkelerinden biri olan Vietnam her ne kadar kahve üreticiliğinde ilk 3’te yer alıyor olsa da kahve pazarında adı çok bilinmemektedir. Genel olarak bakıldığında bu ülkede üretilen kahve çekirdekleri blend kahvelerde kullanılmaktadır. Bu da ülkenin ekonomisinde büyük bir paya sahiptir.

Kolombiya
Güney Amerika sınırları içerisinde bulunan Kolombiya bu ülkeler arasında 3. sırada bulunuyor. Ülke içerisinde devletin teşvik politikaları tamamen kahve üretimini desteklemeye yönelik uygulanıyor. İklim şartlarının hızla değişmesi Kolombiya’yı hiç iyi etkilemese de uzun yıllar boyunca sıralamadaki yerini korumaya devam edecek gibi gözüküyor.

Yorum yapın