Connect with us

Tarifler

İyi Kahve Demlemenin Sırları

Published

on

İyi Kahve Demlemenin Sırları

Tabii ki baş aktör, kahvenin çekirdeği.  Damak tadınıza göre çok sayıda seçeneğiniz var elbette ama, damak tadınıza uygun olduğu kadar, taze çekilmiş olması da, demleme şeklinize uygun kalınlıkta çekilmiş olması da çok önemli faktörler. Örneğin french press ile demleyecekseniz, kahvenizi  orta kalınlıkta çektirmeniz gerekiyor. Eğer Türk kahvesi gibi ince çekim yaptırırsanız, kahveniz maalesef çamur gibi bir kıvamda olacak ve istediğiniz lezzeti sağlamayacaktır.

Ne çeşit kahve olursa olsun, hepsinde ana bileşenlerden biri olan suyun kalitesi önemli. Tercihen soğuk filtre edilmiş ya da kaynak suyu kullanın. Kireçli musluk suyu ile leziz bir kahve elde etmeniz pek mümkün değil açıkçası. İyi su seçimi, iyi kahve demlemenin en önemli adımlarından biridir. Suyu kaynatmamanız gerekiyor. Asla taze çekilmiş kahvenizi, kaynar su ile zayi etmeyin. 100 derecedeki bir su, tazecik kahvenizi yakar ve tadını bozar. Niye evde demlediğim kahve, cafede içtiğim kadar güzel olmuyor diyorsanız, işte sırf bu yüzden olabilir. İdeal sıcaklık 92-96 derece civarıdır. Yani kaynamadan bir tık öncesi. Kahvenizi, bu uygun sıcaklıkta su ile 3-5 dakika kadar demlemeye bırakın.

Gelelim, üçüncü önemli aktöre. Filtre! Çekirdeğin suyun olduğu kadar filtrenin kalitesi de kahvenizin tadını çok etkiliyor. Durun endişelenmeyin, kaliteli dediysek çok masraflı şeylerden bahsetmiyorum. Ama en kötü filtrenin en zahmetsiz olanı olduğunu söyleyebilirim. Tahmin edebildiniz mi? Evet kağıt filtre, maalesef kullanımı kolay, ama kahvenizin tadı açısından kötü bir filtre şekli. Neden derseniz, bu kağıt filtreler, kahvenin en faydalı, en lezzetli kısmını emiyor: yani kahvenizin yağını! Bu yüzden her ne kadar temizliği daha dertli olsa da çelikten yapılma filtreler kullanmalısınız.

Herşey tamam, kahvemiz şahane oldu. Pekii bu güzel lezzetin sıcaklığını bozmak istemeyiz değil mi? O zaman porselen kupanızı önceden bir miktar ısıtmayı da ihmal etmeyin!

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarifler

Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Published

on

Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Filtre kahve günümüzde kahve severlerin en çok tükettiği kahvelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin arasından 90 derece kadar bir suyun geçirilmesi ve demlenmesi ile oluşan bir kahvedir.

Filtre kahve sert kahve türlerinden biri olan espressoya göre daha yumuşak içimli olur. Bir kahve dükkanına gittiğinizde ve filtre kahve istediğinizde size filtrenin kağıt mı metal mı olmasını istediğinizi sorarlar. Eğer metal filtre isterseniz kahve tanecikleri biraz kalın şekilde öğütülecektir. Eğer kağıt filtre isteyecek olursanız kahveniz biraz daha ince taneciklerle öğütülmüş olacaktır.

Filtre Kahve Nasıl Demlenir?
Filtre kahvenin birçok demleme yöntemi bulunmaktadır. French press, American press, Sifon, Aeropress, Chemex ve Filtre kahve makinesi kullanarak demleme yapmak bunlardan sadece birkaçıdır.  American press ve French Press yöntemlerinde metal filtreler kullanılırken aeropress ve chemex yöntemlerinde kâğıt filtreler kullanılmaktadır. Sifon yönteminde ise bu yöntemlerden farklı olarak bez filtre kullanılmaktadır.

Filtre Kahvenin Yararları
Filtre kahvenin yararlarından kısaca bahsetmek gerekirse; filtre kahveyi düzenli tükettiğimiz zaman içerisindeki kafein nedeniyle kalori harcamanızı hızlandırır. Vücudumuza enerji vererek dinç tutmasını sağlar. Dopamin miktarını arttırarak içen kişinin mutlu hissetmesini sağlar. Parkinson hastalığı riskini azalttığı da gözlemlenmiştir. Filtre kahvelerin yetiştiği yerlere göre isimlerini almış birçok türü bulunmatadır. Bunlardan bazıları; Colombia, Guatemala, Indonesia, Kenya, India, Brasil, Mexico, Honduras en bilinenleri arasındadır. Kendi damak zevkinize göre her birini deneyip hazırlayabilirsiniz. Filtre kahvelerin hoş tatları sizi her zaman mutlu edecektir.

Continue Reading

Tarifler

Latte Art Nasıl Yapılır

Published

on

Latte Art Nasıl Yapılır

Latte Art, kremalı sütten yararlanarak espresso tabanında estetik biçimde sanatsal şekiller oluşturma biçimidir. Latte Art yapmak için espresso ve kremalaşmış süt gerekli olur. Aralarındaki yoğunluk farkı esasında krema üstte kalarak çizim yapmamız adına olanaklar sağlar.

Latte Art gibi sanatsal sunum ile sunulması gereken ve önemli kılan şeylerden biri de baristanın yeteneğidir. İlgi çekici görüntüsü esasında hem sosyal medyada hemde kahve dükkanlarında en çok ilgi gören kahve türlerinden biri olmuştur. Bundan dolayı Latte Art yapmak başarılı bir baristanın olmazsa olmaz becerilerinden sadece bir tanesidir.

Latte Art Nasıl Yapılır?
Kahve fincanı üzerinde başarılı bir sanatsal çalışma oluşturmak için öncelikle lattenin iki ana malzemesinden yararlanmanız gerekmektedir. Espresso ve kremalaşmış süt ile birlikte doğru hazırlanması ardından tutunabilmesi adına kıvamına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kremalaşmış sütün taban yüzeyinin üzerinde durması için espressonun ölçeğinin oldukça yoğun olması gerekmektedir. Tarifi uygularken kahve çekirdekleri doğru sıkıştırılarak öğütülmemiş ise espressonun seyri daha akışkan olabilir. Bu durumda ise eklenen süt direkt olarak kahve ile karışır ve çizim yapmanız olanaksız olur.

Bu nedenle espressoyu doğru uygulamalar ile hazırlamanız, oldukça önemlidir. Espressonun kıvamını test etmek için çok çok az bir toz şeker ekleyerek deneyebilirsiniz. Tanecikler hızlıca dibe çökerse espressoyu doğru kıvamda yapmamamışsınızdır. Eğer tanecikler yüzeyde tutunması ardından yavaşça dibe çöküyorsa, doğru yaptığınız anlamına gelmektedir.

Continue Reading

Tarifler

Ristretto Nasıl Yapılır

Published

on

Ristretto Nasıl Yapılır

Eğer hiçbir kahvede yoğun bir tat bulamıyorum böyle bir kahve yok diyorsanız henüz Ristretto ile tanışmadığınızı biliyoruz. Her ne kadar yoğun bir tadı olsa da kafein oranının oldukça düşük olduğu Ristretto espresso ailesinin bir ferdidir.

İtalyan kahve türlerinden biri olan Ristretto İtalyancada yoğun ve sıkı anlamlarını ifade ediyor. Bu kahvenin kıvamı isminden de anlaşılacağı üzere yoğun ve sıkıdır. Latte türü kahveleri sevmiyorum fakat americano tarzı kahveler tam bana göre diyorsanız sizlere ilaç gibi gelecek bir kahve türü diyebiliriz.

Ristretto her ne kadar süt bazlı olsa da kahve tadını yoğun bir şekilde vermektedir. Filtre kahveden daha aromalı, latteden daha kahvelidir. Herhangi bir kahve dükkanına gittiğiniz zaman bu kahve size karton bardakta değil fincanda servis edilecektir. Eğer uykumu açmam lazım veya uyumamam lazım diyorsanız bu kahveyi mutlaka denemelisiniz.

Ristretto Nasıl Yapılır?
7 gr kahvenin içerisinden 30 ml suyun süzülmesiyle yapılmaktadır. Sıcak su miktarı oldukça az olduğu için espressodan daha sert ve yoğun bir tat vermektedir. Sert kahve sevenler için tam ideal bir kahve olarak gösterilebilir. Ristrettonun püf noktalarına gelecek olursak kahveyi hazırlarken çekirdeklerinin normalden daha ince öğütülmesi veya normal kalınlıkta olan kahve çekirdeklerinin daha kuvvetli şekilde sıkılması sıcak suyun akmasını yavaşlatır ve ristrettonun daha yoğun aromalı olmasına olanak sağlar.

Continue Reading

Trending