Popüler Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Photo of author

Türkiye’deki en popüler 5 kahve çeşidini inceleyeceğiz. Ülkemizde hala en popüler içecek çay olsa da kahve lezzetleri hayatımızda çeşitlendikçe çayın saltanatı da bitmek üzere. Her gün yenisi açılan kahve mekanları müşterilerine usta barıştalar ile harika lezzetler sunma yarışı yapıyorlar.

  1. Türk Kahvesi

Kahve denilince Türkiye’de, akla ilk önce Türk kahvesi gelir. Türk kahvesi genellikle, çok kavrulmuş Türk kahvesi çekirdeğiyle yapılır. Bu çekirdekler incecik çekilir ve toz halinde kullanılır. Ayrıca klasik Türk kahvesinin yapımında sadece su kullanılır.

  1. Espresso

Espresso genellikle sert kahve sevenler tarafından tercih edilir. Tadı yoğun ve serttir. Sunumu Türk kahvesi gibi fincanlarda yapılır. Ancak geleneksel olarak fincanın yarısı dolu gelir. Ayrıca double espresso da birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

  1. Americano

Genel olarak Americano‘ya seyreltilmiş espresso diyebiliriz. Sunumu daha büyük fincanlarda hatta kupalarda yapılır. Espresso içmek isteyip, tadının sertliğini sevmeyenler Americano’yu tercih edebilirler.

  1. Latte

İçeriğinde bolca süt barındıran, içimi çok hafif kahve türüdür. Üstünde süt köpüğü bulundurur. Vanilya, karamel, fındık gibi aromalarla da servis edilir. Latte sert kahve sevmeyenlerin birinci tercihi olmaya adaydır.

  1. Cappuccino

Sütlü ve bol köpüklü kahve çeşitidir. İtalya’da bulunmuştur ve espressodan sonra ülkedeki en popüler kahve türüdür. İçimi espressoya göre hafiftir. Bolca köpüğü sayesinde dolgun bir tadı vardır. Sunumunda çikolata da servis edilebilir.

Yorum yapın