Dibek Kahvesi

Photo of author

Dibek kahvesi deyim yerindeyse ülkemizde filtre kahvelerin en büyük rakibidir. Birçok kahve mağazası espresso, machiato, americano, latte ve diğer tüm çeşitleri koyarken artık dibek kahvesini de koyuyorlar. Hala Anadolu kültüründe yaşamanın etkisi mi denir, alışkanlıklar mı bilinmez ama bu coğrafyada dünyanın nice güzel kahveleri yapılır, tüketilir fakat dibek kahvesi her zaman kahveseverler tarafından güçlü bir alternatiftir.

Dibek kahvesi, aslında farklı bir kahve çeşidi değil. Yalnızca kahve çekirdeklerinin farklı bir şekilde öğütülmesi nedeniyle farklı bir isimle anılıyor. Dibek kahvesi için kullanılacak kavrulmuş kahve çekirdekleri, tahtadan ya da taştan yapılan büyük havanlarda dövülüyor. Kahve, ismini de “dibek” olarak anılan bu büyük havanlardan alıyor.

Çok eski zamanlarda bu şekilde hazırlanan dibek kahvesi, kahve değirmenlerinin ortaya çıkması ve kullanımının yaygınlaşmasının ardından eskisi gibi hazırlanmamaya başlandı tabii tahmin edebileceğiniz gibi. Bu nedenle şimdilerde orijinal bir dibek kahvesi bulmanız pek kolay değil. Ama hala ülkemizde, özellikle Güneydoğu Anadolu ve Ege Bölgesi’nde, Diyarbakır ve İzmir’de orijinalini ve orijinaline en yakın hallerini bulmak mümkün. Aynı şekilde evde yapmak isteyenler de güvenilir aktarlardan ya da kahve satışı bulunan online alışveriş sitelerinden dibek kahvesine ulaşabilir

Dibek kahvesinin faydalarından bahsedilir. Faydaları ise;

Dibek kahvesi, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasını destekliyor, hazmı kolaylaştırıyor.

İçine eklenen diğer birçok bitkisel malzeme sayesinde klasik kahveden çok daha uzun süre tok tutabiliyor, bu özelliğiyle zayıflama konusunda da önemli yardımları bulunuyor.

Yine içeriğindeki maddeler sayesinde sinir sistemine destek oluyor, stresle baş etmek isteyenlerin günde 1 fincan içmesi öneriliyor.

Düzenli olarak tüketildiğinde rahatsızlık veren ağız kokusuna da kesin bir çözüm olduğu söyleniyor.

Son olarak tıpkı klasik Türk kahvesinin telveleriyle yapabileceğiniz gibi dibek kahvesinin telveleriyle de cildinize peeling yapabilir, cildinizi ölü deri ve kalıntılardan temizleyebilirsiniz.

Yorum yapın