Mocha Nedir? Nasıl Yapılır?

Photo of author

Kahve günün her saatinde her yerde değişken ruh halimizle beraber tükettiğimiz özel içeceklerimizden birisidir. Herkes farklı kahve çeşitleri sever. Kimisi acı, kimisi tatlı seviyor, nadiren rastlıyor olsak da kahve sevmeyen insanlar da oluyor.

Kahve ile yatıp kahve ile kalkan kişilerin son zamanlarda en çok tercih ettiği kahve türlerinden biri olan Mocha genel bir kitleye hitap ederek sevilen kahvelerden biri olmuştur.

Adı Yemen’de bulunan kahve ticaretinin başkenti niteliğinde olan Mocha limanından gelmektedir. Mocha süt ve çikolatayla beraber yapılan mükemmel içimli ve aynı zamanda yumuşak bir kahve türüdür. Aslında latte ile benzerlik göstermektedir. İkisinin de ortak özelliği içinde süt ve espresso olmasıdır. Mochanın üst bölümünde çok leziz ve yumuşacık bir süt tabakası vardır. Süt köpüklerinin yerine kremadan yana tercih kullanan kişiler de bulunuyor. Süt köpüğünün üzerine kakao da konarak mükemmel ve eşsiz bir görüntü ortaya çıkar. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtmak için yumuşacık içimi ile kendine hayran bırakır. Bunaltıcı sıcaklarda ise soğuk mocha tercih edilerek sizi gayet ferahlatan tadı ile beraber aklınıza kazınır. Ayrıca beyaz çikolata sevenler için beyaz çikolatalı mochanın enfes bir tadı vardır. Double espresso kahve yapımından sonra taze öğütülmüş kahve espresso makinesine yerleştirilir. Ardından hazırlanan espressonun içine çikolata tozu eklenilir. Ardından buhar ile süt ısıtılarak krema haline getirilir. Hazırlanan krema çikolatalı espressoya eklenir. İşte bu kadar basit. Mochanız içime hazır, afiyet olsun.

Yorum yapın