Filtre Kahve

Photo of author

Hazırlanması en zahmetsiz, evde, hatta ofis masanızda bile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz kahve çeşididir. Orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerinin, french press ile, yada kağıt filtreli kahve makinelerinde süzülerek hazırlanan halidir. Hazırlanışı sırasında suyun kahve ile uzun temas edişinden dolayı, kafein oranı bir çok kahveye göre fazladır.  Filtre kahvenizin güzel bir tadı olması, çamur gibi olmaması için, kahve çekirdeğinin  türk kahvesi gibi çok ince çekilmemiş olması, orta kalınlıkta olması önemlidir.

Eğer tercih şansınız varsa, makinada kağıt filtrede süzülerek hazırlananları değil, french press ile hazırlananları tercih etmelisiniz. Çünkü kahve, tıpkı meyvenin vitamini kabuğunda olduğu gibi, en faydalı kısmı kahvenin yağındadır. Oysa kağıt filtreler bu çok değerli yağı emer. Aslında bir filtre kahvenin nasıl hazırlandığını, üzerinde az miktarda köpük olup olmamasından anlayabilirsiniz. Bu hafif, belli belirsiz köpüğü yaratan kahvenin yağıdır. İşte bu küçük ama önemli  detaya dikkat ediyorsanız, siz gerçekten bir kahve seversiniz demektir. Muhtemelen, filtre kahvenin kokusunu içime çekmeden, keyifle yudumlamadan uyanamam diyenlerdensiniz. Öğlen ya da akşam ise, filtre kahvenizi içerken yanında bir de çikolata oldu mu, sizden mutlusu yok. Tabii belki de, çikolatayı filtre kahvenin içinde eritmeyi tercih ediyorsunuzdur.

Hazırlanışının kolaylığından olsa gerek, aynı zamanda bereketli bir kahvedir. Sıcak muhafaza edebildiğiniz sürece, bir kere hazırlayıp defalarca içebilirsiniz. Tabii sıcak yaz günlerinde bu kahveyi soğuk haliyle, buzlu olarak tüketmek de mümkün.

Yorum yapın