Latte Art’ın Tarihi

Photo of author

Bir baristanın kendisine güvenini ve işindeki başarısını çok net biçimde tarif eden bu kahve çeşidinin lezzeti kadar görünüşü de insanların ilgisini çekmektedir. Latte Art’ı fazlasıyla önemli kılan şeylerden biri de kahve yüzeyinde bulunan sanatsal çalışmalardır. Özellikle de sosyal medyada fazlasıyla ilgi çeken bu kahve türü, kahve dükkanlarının en çok satışını yaptığı kahve türlerinden biri olmaya aday olabilir.

İşinde yetenekli olmak isteyen bir baristanın en büyük ve olması gereken becerilerinden biri olan Latte Art’ın yapılışı ardından yoğun kıvama kıyasla dışarıdan bakıldığında aslında oldukça kolay bir işlemdir.

Süt kremasından faydalanılarak oluşturulan espresso tabanının estetik biçiminde şekiller oluşturma sanatına verilen isim Latte Art’tır. Kahve yüzeyinde yapılan tasarımlar sayesinde isminin sonuna eklenen art kısmı, aslında bu simgeyi nitelendirmektedir.

Espresso ile kremalaşmış süt arasındaki yoğunluk farkı, kahve yüzeyinde sanatsal tasarımlar yapılmasını sağlar. Eğer espresso kıvamı yoğun biçimde değil ise muhtemelen süt kahve ile karışacaktır ve art çalışması başarısız olacaktır.

Latte Art Kıvamı Nasıl Tutturulur
Başarılı bir latte art çalışmasının arkasında enfes bir kıvam bulunmaktadır ve bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Yapılış esnasında espresso taneciklerini doğru biçimde tamamı ile öğütmelisiniz. Aynı zamanda sütü doğrudan yavaşça dökerek kıvamın oturmasını beklemelisiniz.

Espressonun kıvamını test etmek için toz şeker kullanabilirsiniz. Çok az biçimde latte art’ınızın üstüne toz şeker dökünüz. Eğer toz şeker hızlıca dibe çökerse espressonuzun kıvamı yoğun olmamış demektir. Eğer biraz bekledikten sonra dibe çöküyorsa espressonuz doğru kıvamdadır.

Yorum yapın