Site icon Cafe Del Turco

Latte Art

Latte Art

Latte Art

Latte art denilen, kahve üstündeki köpüğe resimle süsleme sanatı vesilesiyle, görsel bir şölen sunan cafe latte diğer kahvelerle rekabette bir adım öne geçtiğini de yok saymamak lazım. Görsellik önemli sonuçta. Hem damak tadımıza hem gözümüze hitap eden bir kahve. Latte art, yani süt sanatı ile neler yapılabilir bir düşünün. Kahvenizin üzerinde ilanı aşk yapabilir, yada sevdiğinizin resmini bile çizdirebilirsiniz.

Artık makinalar fotoğrafı okuyup kahvenin üzerine istediğiniz deseni çiziyor. Tabii sonra içmeye kıyamıyorsunuz, o ayrı. Ama yorucu geçen bir günün sonunda yüzünüzü gülümsettiği kesin. Ve tabii fotoğraflarda da ok şık duruyor. Coffee Latte’nin ülkemizde bu kadar çok tutulmuş olmasında lezzet ve kokusu ne kadar önemli ise baristaların sunumu ve kahvenin üzerine çizmiş olduğu latte artların etkisi de yadsınamaz.

Latte Art nasıl yapılır?

Köpüklü süt her zaman önceden hazırlanmış espressonun üzerine eşit ve hızlı bir şekilde dökülmelidir. Önemli diğer bir konu da fincana doğru mesafenin yaklaşık 5 cm olmasıdır. Süt kabından alınan sütün fincana fazla yukarında dökülmesi hâlinde, espressonun kreması sütle karışır, yüzeye yalnızca az miktarda süt köpüğü çıkarır.  Öte yandan, espresso yüzeyine çok yakınsanız, süt köpüğü kremanın üzerini kaplar ve hiçbir yüzeye motif çizilemeyecek şekilde bütün yüzeyi kaplar. Latte art ile birbirinden güzel desenler yapabilir fakat ileri seviyede baristaların yapmış olduğu latte art çizimler deyim yerindeyse yağlı boya tablosu gibi olmaktadır.

Exit mobile version