Cappuccino Hakkında Bilinmeyenler

Photo of author

Kafelerin ve en meşhur kahvecilerin en çok tüketilen kahvelerinin başında cappuccino geliyor. Genç nesilin damak tadına hitap eden bu lezzetli kahve her kremalı kahve çeşidinde olduğu gibi espresso kahveden yapılıyor. Bu kahvenin en büyük özelliği bol köpüklü olması. Kahvenin köpüğü sütten elde ediliyor. Bir shot, yani bir ölçü espresso kahvenin içerisine süt eklenerek yapılıyor. Bu aşamada yağlı süt kullanılıyor, çünkü böylelikle elde edilen köpük krema kıvamında ve lezzetli oluyor.

Eğer iyi bir cappucino içmek istiyorsanız köpük seviyesinin bardağın boyunu geçmemesine özen gösterin. Şöyle ki cappucino bardakları tek tip ve standart ebatlardadır. Yaklaşık 150 ml civarında olan bu bardakların ¼’ü espressodan kalan kısmı ise süt ve köpükten oluşmaktadır. Bu oranlar içeceğiniz kahvenin lezzeti için son derece önemlidir.

Evde cappuccino hazırlamak oldukça zor ve zahmetli bir iş. Öncelikle doğru bir espresso yapmanız, üzerine sütü köpürterek koymanız gerekli ki, pek ev ortamında ulaşılabilecek lezzetler değiller. O nedenle güzel bir kafede içmenizi tavsiye ediyoruz.

Merak edenler var ise bu kahvenin çokta ilginç bir hikayesi vardır. Malum tüm bu kremalı kahve çeşitlerinin anavatanı İtalya’dır. Ve cappuccino kahvesinin ortaya çıktığı dönemlerde İtalya’da Capuchin ismi verilen rahipler varmış. Bu rahiplerin siyah kıyafetleri ve kıyafetlerinin üzerine taktıkları beyaz şapkaları varmış. Yani kahvenin üzerine koyulan beyaz süt köpüğüne baktığınızda, bu görüntü Capuchin rahiplerinini anımsatırmış. Ve cappuccino ismi bu rahiplerden esinlenerek ortaya çıkmış.

Yorum yapın