Connect with us

Türkiye'de

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Published

on

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi kültürümüzün vazgeçilmez değerlerinin başında geliyor. Osmanlı döneminden bu yana tadıyla, kokusuyla, sunumuyla, içimiyle daima benzersizdir. En güzel sohbetlere eşlik eder, güzel yemeklerin üstüne içilir, tek başınıza keyif yapacağınızda yanınızda olur, kız isteme törenlerinin de en önemli detayıdır. Türk kahvesinin bu kadar özel yapan olmasının sebebi ise köpüğüdür. Bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmanın dikkat edilecek noktaları;

 1. Öncelikle her fincan için iki çay kaşığı kaşığı Türk kahvesi, cezveye koyulur. Kahvenin olabildiğince taze çekilmiş olması önemlidir, uzun süre beklemiş veya ağzı açık rutubetlenmiş kahveyi kullanmamanızı öneririz.
 2. Daha sonra her fincan için yeterli miktarda su koyulur. Kullanacağınız suyun içme suyu olması da önemlidir. Çünkü klorlu çeşme suları kahvenizin tadını bozabilir. Eğer kahvenizin daha köpüklü olmasını istiyorsanız buzdolabından çıkmış soğuk su daha da etkili olacaktır.
 3. Ardından istenilen şeker miktarına göre küp veya toz şeker eklenir. Türk kahvesinde herkesin şeker tercihi farklıdır. Sade kahveye hiç şeker atılmazken; az şekerli kahveye yarım, orta şekerli kahveye 1, şekerli kahveye ise 2 küp şeker atılır.
 4. Hepsini ayarlayıp cezveye koyduktan sonra ateşe vermeden önce bütün malzemeler iyice karıştırılır. Kahvenin olduğu gibi kaşığın da rutubetsiz olmasına dikkat edilmelidir.
 5. Bir sonraki önemli detay kahvenin kısık ateşte pişirilmesidir. Eğer harlı ateşte pişerse özünü almadan hemen kaynayabilir. Bu yüzden mangalda pişen kahve en güzel kahvedir. Bir önemli detay da karıştırmamaktır. Çünkü ocağa koyduktan sonra karıştırırsanız kahvenizin köpüğü olmayabilir.
 6. Tam kaynama zamanı gelen kahve ocaktan alınır. Çünkü çok beklenirse kaynayan köpük geri sönebilir. Fakat, ocaktan alınan kahve hemen fincanlara boşaltılmaz. Önce kaşıkla üstünde biriken köpükler fincanlara dağıtılır ve daha sonra tekrar ateşe koyulur. Bir dahaki taşımında fincanlar yarısına kadar olabildiğince köpükle olmak üzere doldurulur.
 7. En son ateşe koyulup tekrar kaynayınca alınan kahve fincanlara eşit olarak dağıtılır. Kahveyi fincanın kenarından dökmeniz de önemlidir. Direkt ortasından dökerseniz kahvedeki köpüğü dağıtıp istediğiniz köpüklü görünümü elde edemeyebilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Türkiye'de

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Published

on

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Çitlenbik olarak da bilinen menengiç, sakız ağacıgiller ailesinden, Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere, İç Anadolu ile Ege ve Akdeniz’in yüksek kesimlerinde kendiliğinden yetişen, yaprak döken yabani çalı görünümünde bir fıstık türüdür. Menengiç kahvesi ise menengiçten elde edilmektedir.

Menengiç kahvesi nedir?

Son zamanlarda oldukça popülerleşen menengiç kahvesi nedir diye merak mı ediyorsunuz? Türk kahvesine göre daha yumuşak bir içime sahip olan menengiç kahvesi, hasadın ardından yıkanıp, güneşte kurumaya bırakılan meyvelerin, koyu kahverengiye dönene kadar kavrulup, macun kıvamına gelince ezilmesiyle elde edilmektedir.

Menengiç kahvesi içinde ne var?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de, menengiç kahvesi içinde ne var sorusudur. Su ya da sütle hazırlanabilen menengiç kahvesi, menengiç çiçeği, çitlenbik de denen yabani fıstıktan elde ediliyor.

Menengiç kahvesi nasıl pişirilir?

Eğer menengiç kahvesi nasıl pişirilir bilmiyorsanız tarifimizi okumalısınız. Menengiç kahvesi yapımı olukça basit olan bir kahvedir.

Malzemeler:

– Bir büyük bardak süt ya da su (süt ile daha yumuşak bir içim sağlayabilirsiniz)
– 2 tatlı kaşığı Menengiç Kahvesi
– İsteğe göre, yarım veya bir küp şeker

Önce sütü cezveye koyun ve üzerine kahveyi ekleyin. İsteğe göre şekerinizi de ekledikten sonra kısık veya harlı ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Kaynama aşamasına geldikten sonra biraz daha ateşte bekleterek lezzetini artırın. Bu 5 – 6 dakikalık bekleme süresinde tanecikli yapı gidinceye kadar iyice karıştırın ve üstteki yağlı tabakayı ayırın. Fincana döktükten sonra, soğudukça oluşacak kaymağın gitmesi için bir çay kaşığıyla servis edebilirsiniz. Ya da bu tarifi süt yerine su ile de deneyebilirsiniz.

Continue Reading

Türkiye'de

Süvari Kahvesi Nasıl Yapılır

Published

on

Süvari Kahvesi Nasıl Yapılır

Aşağıda belirtilen ölçeklere göre 1 kişilik süvari kahvesi hazırlayabilirsiniz. Süvari kahvesinde çoğunlukla şeker kullanılmaz ancak tercihe göre az miktarlarda ekleyebilirsiniz. Ölçekleri kişi sayısına göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

Süvari Kahvesi İçin Gereken Malzemeler

 1. 1 çay bardağı ılık su
 2. 1 yemek kaşığı taze çifte kavrulmuş Türk kahvesi
 3. Tercihe göre 1 tatlı kaşığı toz şeker

Süvari Kahvesi Nasıl Yapılır
Süvari kahvesi yapmak için öncelikle bir çay bardağı ılık suyu, taze öğütülmüş Türk kahvesi ve tercihinize göre toz şekerinizi bakır cezvenizin içine dökerek iyice karıştırın. Isıtmaya başlamadan önce karıştırmaya başlayın ve ardından kaynaması için ocakta bekletin.

Cezveyi iyice karıştırdıktan sonra ocağa alın ve orta sıcaklıktaki ayara getirip kaynamasını bekleyin. Kahve köpürene kadar karıştırmaya devam edin, hafif köpüklenme olduktan sonra karıştırmayı bırakarak kaynamaya bırakın. Köpüren kahveyi normal Türk kahvesinden daha uzun süre ocakta bırakın. Kahvenin pişmesi ardından ince belli bir çay bardağına dökün. Kahveniz hazır, afiyet olsun!

Süvari Kahvesi’nin Yanında İyi Giden Şeyler

 • Lokum
 • Pişmaniye
 • Bitter Çikolata
 • Şekerlenmiş Meyve
 • Kahve çekirdekli draje çikolata
 • Makaron
 • Acıbadem kurabiyesi
 • Çikolata topları
 • Soda
 • Bazem ezmesi
 • Meyveli su

Kahvenizin yanında değişik tarzda atıştırmalıklar deneyerek kahve keyfinizi renklendirebilir, aynı zamanda güzel lezzetin ardından kahvenizi afiyetle tüketebilirsiniz. Oldukça basit ve pratik olan bu kahveyi misafirlerinize de ikram edebilirsiniz.

Continue Reading

Türkiye'de

Türk Kahvesi Efsaneleri

Published

on

Türk Kahvesi Efsaneleri

Senelerdir var olan ve çok uzun yıllar daha var olacak bir gelenektir Türk Kahvesi. Buram buram kokusu ile insanlığı adeta esir almıştır. Hep en güzel sohbetlerin, en özel anların şahidi olmuş ve bir fincanına kırk yıl hatır feda edilmiştir. Türklere has pişirme tekniği ile dünyaya nam salan Türk kahvesi, bugün tüm dünyada espressolardan sonra en çok tüketilen kahve çeşididir.

Şüphesiz ki onu böyle özel kılan içerisinde sakladığı birbirinden güzel ve anlamlı hikâyelerdir. 17. yüzyılda Osmanlı Yemen’i işgal ettiğinde başlamıştır kahvenin efsanesi. O dönemlerde en önemli ticaret geliri olmuştur. Dönemin ileri gelenleri tarafından oldukça egzotik bulunan bu lezzet, bir süre sonra lezzetinin yanında dağıttığı şifa ile ilaç yerine kullanılmıştır.

Anlatılan iki ayrı efsane vardır bu konuda. Yemen Valisi Özdemir Paşa orada tattığı bu lezzeti Kanuni Sultan Süleyman’a sunmak ister. Yüklendiği kahve çuvalları ile saraya gelir. İlk dönemlerde sadece Kanuni Sultan Süleyman’a özel olarak sunulan Türk kahvesi için daha sonraları sarayda kırk kişilik bir pişirme ekibi kurulur ve tüm saray bu lezzetin adeta kölesi olur. Cariyeler kahve pişirme konusunda özel eğitimler alır.

Derken Türk kahvesi saraydan çıkıp tüm insanlığa yayılmaya başlar. İkinci rivayet ise şöyledir; Hukm ve Şamlı Şems isimli, Halepli iki genç vardır. Ve bunlar Türk kahvesini İstanbul’a ilk getiren girişimcilerdir. İstanbul’da çok sevilen Türk kahvesi buradan tüm Ortadoğu’ya hızlıca yayılmıştır.

Continue Reading

Trending