Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Photo of author

Çitlenbik olarak da bilinen menengiç, sakız ağacıgiller ailesinden, Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere, İç Anadolu ile Ege ve Akdeniz’in yüksek kesimlerinde kendiliğinden yetişen, yaprak döken yabani çalı görünümünde bir fıstık türüdür. Menengiç kahvesi ise menengiçten elde edilmektedir.

Menengiç kahvesi nedir?

Son zamanlarda oldukça popülerleşen menengiç kahvesi nedir diye merak mı ediyorsunuz? Türk kahvesine göre daha yumuşak bir içime sahip olan menengiç kahvesi, hasadın ardından yıkanıp, güneşte kurumaya bırakılan meyvelerin, koyu kahverengiye dönene kadar kavrulup, macun kıvamına gelince ezilmesiyle elde edilmektedir.

Menengiç kahvesi içinde ne var?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de, menengiç kahvesi içinde ne var sorusudur. Su ya da sütle hazırlanabilen menengiç kahvesi, menengiç çiçeği, çitlenbik de denen yabani fıstıktan elde ediliyor.

Menengiç kahvesi nasıl pişirilir?

Eğer menengiç kahvesi nasıl pişirilir bilmiyorsanız tarifimizi okumalısınız. Menengiç kahvesi yapımı olukça basit olan bir kahvedir.

Malzemeler:

– Bir büyük bardak süt ya da su (süt ile daha yumuşak bir içim sağlayabilirsiniz)
– 2 tatlı kaşığı Menengiç Kahvesi
– İsteğe göre, yarım veya bir küp şeker

Önce sütü cezveye koyun ve üzerine kahveyi ekleyin. İsteğe göre şekerinizi de ekledikten sonra kısık veya harlı ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Kaynama aşamasına geldikten sonra biraz daha ateşte bekleterek lezzetini artırın. Bu 5 – 6 dakikalık bekleme süresinde tanecikli yapı gidinceye kadar iyice karıştırın ve üstteki yağlı tabakayı ayırın. Fincana döktükten sonra, soğudukça oluşacak kaymağın gitmesi için bir çay kaşığıyla servis edebilirsiniz. Ya da bu tarifi süt yerine su ile de deneyebilirsiniz.

Yorum yapın