Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Photo of author

Tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi hayatımızın her noktasında geleneksel bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak kız isteme törenlerinde olsun bayramlarda olsun gelen misafirlere ikram edilmektedir. Bu denli önemli günlerde tüketilen içeceklerden biri olduğu için yapan kişinin el becerisi ile içen kişinin tercihleri birbirini tamamlayacaktır.

Eğer misafirler bol köpüklü bir Türk kahvesini tercih ediyorsa bu durumda kahveyi pişiren kişinin bazı püf noktaları bilmesi gerekiyor. Köpüklü bir Türk kahvesi ancak iki yol ile yapılır;

1.Yol
Bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmanın en önemli püf noktalarından biri pişmekte olan bir kahveye asla kaşık sokulmayacağıdır. Bu kuralı unutmadan kahveyi hazırlama işlemlerine başlayalım. İlk olarak kahveyi kaç fincan yapacaksanız ölçüsünü ona göre alarak cezvenin içine o miktarda suyu koymalısınız. Ardından bir fincana 1.5 çay kaşığı kadar kahve denk gelecek şekilde gerekli takviyeleri gerçekleştirin. Cezveyi ateşe koymadan önce su, şeker ve kahvenin iyi bir karışım olması için sürekli olarak karıştırın. Son olarak cezveyi ocağa koyarak pişirmeye başlayın.

2.Yol
Bu yolda ise dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kahvenin soğuk su ile yapılacak olmasıdır. Yapacağınız kahvedeki suyun soğukluğunun önemi köpüklenme esasında ortaya çıkacaktır. Eğer ılık bir su kullanırsanız kahve az köpüklü olacaktır. Bu yolda kahveye ilk olarak gerekli ölçülerde su ve kahve tozunun dökülmesi ile başlayın. Yine aynı şekilde cezveyi ocağa koymadan iyi bir şekilde karıştırmanız gerektiğini unutmayın. Cezveyi ateşe koyduktan sonra kaynamasının ardından fincana koyup servisinizi yapabilirsiniz.

Yorum yapın