Connect with us

Türkiye'de

Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Published

on

Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi hayatımızın her noktasında geleneksel bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak kız isteme törenlerinde olsun bayramlarda olsun gelen misafirlere ikram edilmektedir. Bu denli önemli günlerde tüketilen içeceklerden biri olduğu için yapan kişinin el becerisi ile içen kişinin tercihleri birbirini tamamlayacaktır.

Eğer misafirler bol köpüklü bir Türk kahvesini tercih ediyorsa bu durumda kahveyi pişiren kişinin bazı püf noktaları bilmesi gerekiyor. Köpüklü bir Türk kahvesi ancak iki yol ile yapılır;

1.Yol
Bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmanın en önemli püf noktalarından biri pişmekte olan bir kahveye asla kaşık sokulmayacağıdır. Bu kuralı unutmadan kahveyi hazırlama işlemlerine başlayalım. İlk olarak kahveyi kaç fincan yapacaksanız ölçüsünü ona göre alarak cezvenin içine o miktarda suyu koymalısınız. Ardından bir fincana 1.5 çay kaşığı kadar kahve denk gelecek şekilde gerekli takviyeleri gerçekleştirin. Cezveyi ateşe koymadan önce su, şeker ve kahvenin iyi bir karışım olması için sürekli olarak karıştırın. Son olarak cezveyi ocağa koyarak pişirmeye başlayın.

2.Yol
Bu yolda ise dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kahvenin soğuk su ile yapılacak olmasıdır. Yapacağınız kahvedeki suyun soğukluğunun önemi köpüklenme esasında ortaya çıkacaktır. Eğer ılık bir su kullanırsanız kahve az köpüklü olacaktır. Bu yolda kahveye ilk olarak gerekli ölçülerde su ve kahve tozunun dökülmesi ile başlayın. Yine aynı şekilde cezveyi ocağa koymadan iyi bir şekilde karıştırmanız gerektiğini unutmayın. Cezveyi ateşe koyduktan sonra kaynamasının ardından fincana koyup servisinizi yapabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Türkiye'de

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Published

on

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Çitlenbik olarak da bilinen menengiç, sakız ağacıgiller ailesinden, Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere, İç Anadolu ile Ege ve Akdeniz’in yüksek kesimlerinde kendiliğinden yetişen, yaprak döken yabani çalı görünümünde bir fıstık türüdür. Menengiç kahvesi ise menengiçten elde edilmektedir.

Menengiç kahvesi nedir?

Son zamanlarda oldukça popülerleşen menengiç kahvesi nedir diye merak mı ediyorsunuz? Türk kahvesine göre daha yumuşak bir içime sahip olan menengiç kahvesi, hasadın ardından yıkanıp, güneşte kurumaya bırakılan meyvelerin, koyu kahverengiye dönene kadar kavrulup, macun kıvamına gelince ezilmesiyle elde edilmektedir.

Menengiç kahvesi içinde ne var?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de, menengiç kahvesi içinde ne var sorusudur. Su ya da sütle hazırlanabilen menengiç kahvesi, menengiç çiçeği, çitlenbik de denen yabani fıstıktan elde ediliyor.

Menengiç kahvesi nasıl pişirilir?

Eğer menengiç kahvesi nasıl pişirilir bilmiyorsanız tarifimizi okumalısınız. Menengiç kahvesi yapımı olukça basit olan bir kahvedir.

Malzemeler:

– Bir büyük bardak süt ya da su (süt ile daha yumuşak bir içim sağlayabilirsiniz)
– 2 tatlı kaşığı Menengiç Kahvesi
– İsteğe göre, yarım veya bir küp şeker

Önce sütü cezveye koyun ve üzerine kahveyi ekleyin. İsteğe göre şekerinizi de ekledikten sonra kısık veya harlı ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Kaynama aşamasına geldikten sonra biraz daha ateşte bekleterek lezzetini artırın. Bu 5 – 6 dakikalık bekleme süresinde tanecikli yapı gidinceye kadar iyice karıştırın ve üstteki yağlı tabakayı ayırın. Fincana döktükten sonra, soğudukça oluşacak kaymağın gitmesi için bir çay kaşığıyla servis edebilirsiniz. Ya da bu tarifi süt yerine su ile de deneyebilirsiniz.

Continue Reading

Türkiye'de

Süvari Kahvesi Nasıl Yapılır

Published

on

Süvari Kahvesi Nasıl Yapılır

Aşağıda belirtilen ölçeklere göre 1 kişilik süvari kahvesi hazırlayabilirsiniz. Süvari kahvesinde çoğunlukla şeker kullanılmaz ancak tercihe göre az miktarlarda ekleyebilirsiniz. Ölçekleri kişi sayısına göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

Süvari Kahvesi İçin Gereken Malzemeler

 1. 1 çay bardağı ılık su
 2. 1 yemek kaşığı taze çifte kavrulmuş Türk kahvesi
 3. Tercihe göre 1 tatlı kaşığı toz şeker

Süvari Kahvesi Nasıl Yapılır
Süvari kahvesi yapmak için öncelikle bir çay bardağı ılık suyu, taze öğütülmüş Türk kahvesi ve tercihinize göre toz şekerinizi bakır cezvenizin içine dökerek iyice karıştırın. Isıtmaya başlamadan önce karıştırmaya başlayın ve ardından kaynaması için ocakta bekletin.

Cezveyi iyice karıştırdıktan sonra ocağa alın ve orta sıcaklıktaki ayara getirip kaynamasını bekleyin. Kahve köpürene kadar karıştırmaya devam edin, hafif köpüklenme olduktan sonra karıştırmayı bırakarak kaynamaya bırakın. Köpüren kahveyi normal Türk kahvesinden daha uzun süre ocakta bırakın. Kahvenin pişmesi ardından ince belli bir çay bardağına dökün. Kahveniz hazır, afiyet olsun!

Süvari Kahvesi’nin Yanında İyi Giden Şeyler

 • Lokum
 • Pişmaniye
 • Bitter Çikolata
 • Şekerlenmiş Meyve
 • Kahve çekirdekli draje çikolata
 • Makaron
 • Acıbadem kurabiyesi
 • Çikolata topları
 • Soda
 • Bazem ezmesi
 • Meyveli su

Kahvenizin yanında değişik tarzda atıştırmalıklar deneyerek kahve keyfinizi renklendirebilir, aynı zamanda güzel lezzetin ardından kahvenizi afiyetle tüketebilirsiniz. Oldukça basit ve pratik olan bu kahveyi misafirlerinize de ikram edebilirsiniz.

Continue Reading

Türkiye'de

Türk Kahvesi Efsaneleri

Published

on

Türk Kahvesi Efsaneleri

Senelerdir var olan ve çok uzun yıllar daha var olacak bir gelenektir Türk Kahvesi. Buram buram kokusu ile insanlığı adeta esir almıştır. Hep en güzel sohbetlerin, en özel anların şahidi olmuş ve bir fincanına kırk yıl hatır feda edilmiştir. Türklere has pişirme tekniği ile dünyaya nam salan Türk kahvesi, bugün tüm dünyada espressolardan sonra en çok tüketilen kahve çeşididir.

Şüphesiz ki onu böyle özel kılan içerisinde sakladığı birbirinden güzel ve anlamlı hikâyelerdir. 17. yüzyılda Osmanlı Yemen’i işgal ettiğinde başlamıştır kahvenin efsanesi. O dönemlerde en önemli ticaret geliri olmuştur. Dönemin ileri gelenleri tarafından oldukça egzotik bulunan bu lezzet, bir süre sonra lezzetinin yanında dağıttığı şifa ile ilaç yerine kullanılmıştır.

Anlatılan iki ayrı efsane vardır bu konuda. Yemen Valisi Özdemir Paşa orada tattığı bu lezzeti Kanuni Sultan Süleyman’a sunmak ister. Yüklendiği kahve çuvalları ile saraya gelir. İlk dönemlerde sadece Kanuni Sultan Süleyman’a özel olarak sunulan Türk kahvesi için daha sonraları sarayda kırk kişilik bir pişirme ekibi kurulur ve tüm saray bu lezzetin adeta kölesi olur. Cariyeler kahve pişirme konusunda özel eğitimler alır.

Derken Türk kahvesi saraydan çıkıp tüm insanlığa yayılmaya başlar. İkinci rivayet ise şöyledir; Hukm ve Şamlı Şems isimli, Halepli iki genç vardır. Ve bunlar Türk kahvesini İstanbul’a ilk getiren girişimcilerdir. İstanbul’da çok sevilen Türk kahvesi buradan tüm Ortadoğu’ya hızlıca yayılmıştır.

Continue Reading

Trending