En Çok Tutulan Kahveler

Photo of author

Türkiye’de en çok tutulan kahveler nelerdir

Size bu yazımızda kahve çeşitlerinden ülkemizde en çok tutulan 5 tanesini yazacağız. Bu konu birçok araştırmalara sebep olmuştur. Hem Türk kültürünün damak tadı hangi kahveye yakın hem de kahveleri de daha da leziz bir şekilde pişirmek için neler yapılabilir araştırmalarının sonuçlarından çıkan bir derleme yayınlacağız.

Mocha

Hafif bir kahve türüdür. İçince bolca süt, süt köpüğü, espresso ve çikolata bulundurur. İçimi yumuşak bir kahve türüdür. Çikolata severler özellikle bu kahveyi tercih eder.

Espresso Macchiato / Caramel Macchiato

Espresso kahvesinin üzerine süt köpüğü konulmuş halidir. İçimini yumuşatmak için üzerine karamel sosu gibi aroma vericiler eklenir. İçimi hafiftir.

Filtre Kahve

Demlenmiş kahvedir. Yapımı kolaydır, bu yüzden çokça tercih edilir. İçimi genellikle serttir. Kullanılan kahve çekirdeğinin türüne göre aroması değişebilir. Kağıt veya metal filtre kullanılarak kahvenin demlenmesiyle yapılır.

Flat White

Basitçe, sütlü espressodur. 1-2 shot espresso ile süt karışımından oluşan Flat White, özellikle Yeni Zelanda ve Avustralya’da çok tüketilmektedir.

Frappé

Soğuk kahvedir. Hazır kahve ile yapılır. Yapımında bolca süt kullanılır, bu yüzden içimi oldukça hafiftir. Yapımında isteğe göre değişik aromalar da kullanılır, genellikle tatlı içilir. İnce ve uzun bardaklarda servis edilir. Özellikle yaz aylarında bolca tüketilir.

Açıkçası ilk 5’te beklenen Americano, Latte gibi satışı çok yüksek olduğu düşünülen kahvelerden ziyade daha çok beklenmeyen kahvelerin olması şaşırtıcı olsa da baristaların yapmış oldukları röportajlarda da aynı kahvelerin ismi zikredilmektedir.

Yorum yapın