Türk Kahvesi Nasıl Bulundu

Photo of author

Türk kahvesi asırlardır pişirilme ve hazırlama yöntemleri açısından tartışmalara sebep olmuştur. Türk kahvesinin Osmanlı İmparatorluğu’na gelişi iki Suriyeli tarafından olmuştur. Bir diğer hikayede ise Osmanlı İmparatorluğu’nun 1500’lü yılların başındaki padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından İstanbul’a getirildiği söylenmektedir.

Fernand Braudel kahvenin Osmanlı’da ilk kez 1511 tarihinde kullanılmaya başlandığını iddia eder. Peçevi İbrahim Efendi ise kahvenin Osmanlı’da ilk kez 1555 yılında kullanıldığını ve bu tarihten önce Rumeli’de kahvenin bilinmediğini söyler.

Halkın Türk Kahvesi ile Tanışması
Halkın Türk kahvesi ile tanışması ilk olarak Tahtakale’de açılan kahvehaneler tarafından olur. Kahvehanelerde günümüzden farklı olarak o zamanlar her saat kitap ve güncel yazılar okunur, şiir ve edebiyat sohbetleri yapılırmış. Osmanlı’da ortaya çıkan Türk kahvesi önce Avrupa’ya daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Türk kahvesi geleneği artık köklü bir gelenek haline gelmiştir.

Avrupa’ya yayılmasının temel sebeplerinin arasında anlatılanlara göre Osmanlı’nın Avusturya’da 2. Viyana kuşatmasından sonra Osmanlı ordusu geri çekilirken o bölgede bıraktıkları eşyaların arasında çuvallarla kahve bulunduğu söyleniyor. Avusturyalılar başta kahveleri hayvan yemi zannetmişler fakat Osmanlı’yı tanıyan Georg Kolschitzky adlı tüccar bu çuvalları toplayarak içerisinde bulunan kahvelerin satışını yapmak için Viyana’da bir kahve dükkanı açar. Bu olay ile birlikte Türk kahvesinin başta Avusturya olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde sevilen bir tat olması kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

Yorum yapın