Mocha Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Photo of author

Herkesin severek tükettiği yumuşacık ve mükemmel bir içimi olan mocha’nın kısa tarihini Cafe Del Turco olarak sizin için araştırdık.

Mocha’nın adı Yemen’de bir liman olan Moka limanından gelmektedir. Kızıldeniz’in kıyısında olan bu liman ülkenin en bilinen limanlarından biridir. Bu liman bir zamanlar Arabistan’a büyük ölçüde yapılan kahve ihracının başladığı yerdir. Moka’nın kuruluşu 14.yüzyıla dayanmaktadır. Şeyh Şazilli tarafından kurulduğu düşünülen bu liman Avrupa ve Ortadoğu’ya kahve ihraç eden önemli bir ticaret merkezi konumundadır.

Osmanlı ve Moka Limanı
Moka şehri 17. yüzyıla kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun elinde olması sebebi ile bu kentte üretilen kahvelerin yurtdışına ihraç edilmesine kesinlikle izin verilmiyordu. Aynı zamanda yasaklara uymayan kişiler olursa bu kişiler idam cezası ile karşı karşıya kalıyordu. Kent, 17. yüzyılın başlarında Yemen hükümdarı 1. Muhammed El-Müeyyed tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun elinden alınmıştır. Buna rağmen Moka 1849-1918 tarihleri arasında tekrar Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine geçmiştir.

Felemenklilerin bugünkü Endonezya’da kahve yetiştirmeye başlamaları ve buna istinaden Güney Amerika’da kahve sanayisinin gelişmesi üzerine Moka popülaritesini kaybetmeye başlamıştır. Bu sebeple en önemli ticaret kaynakları yok olduğu için kentte yaşayan nüfusta yavaş yavaş göç etmeye başlamıştır. Son olarak 17 ve 18. yüzyıllarda nüfusu 50 bine kadar, 19. yüzyılın başlarında ise nüfusu 20 bine kadar düşmüştür. Günümüzde Moka ticari önemini kaybetmiş ve yalnız küçük gemilerin yanaştığı bir liman kenti haline gelmiştir. Kokusu güzel, içimi keyifli ve bizlere mutluluk veren bu kahvenin geçmişine bakıldığında ne kadar önemli bir lezzet olduğu anlaşılır.

Yorum yapın