Latte Macchiato’nun Tarihi

Photo of author

Tam beş çeşide ayrılarak “lekeli süt” anlamına gelen Latte Macchiato; süte mecazi olarak espresso tarafından lekelendirilerek servis edilmesine verilen bir isimdir. Latte’nin farklı çeşidi olarak espresso süte eklenir, ardından yüksek köpük uygulanılarak shot’ının yarısından fazlası kullanılır ve lezzetli olarak servis edilir.

Ayrıca Latte Macchiato, katmanlı olarak sunulan bir içecektir. Kolay olarak hazırlanır ve kullanımı çok basittir. Kahve içerisinde latte’ye oldukça fazla önem verilir.

Macchiato’nun Çeşitleri

Caramel Macchaito: Buharda titizlikle ısıtılan süt, vanilya ve espressonun karamel sosuyla tatlı buluşması sonucu hazırlanmaktadır. Süte ve soyaya alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Bu çeşidi Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi ve Starbucks’ta bulmanız mümkündür.

Buzlu Caramel Macchiato: Vanilya, karamel sos, süt ve buzla hazırlanan leziz bir espresso olarak nitelendirilir. Süte ve soyaya alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Bu çeşidi Starbucks’da bulmanız mümkündür.

Latte Macchiato: Isıtılıp köpüklenen kremamsı süt üzerine dökülen leziz espresso shot’ının enfes buluşmasıyla ortaya çıkan ve çoğunlukla tüketilen espresso klasiğidir. Süte alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Bu çeşidi Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi ve Starbucks’da bulmanız mümkündür.

Macchiato – Kahveyi lekelerle yumuşatın
Kahve uzmanlarının açıkladığı ve tat bakımından benimsediği macchiato, İtalyanca’da leke demektir. Espressonun üzerine servis edilen 1-2 kaşık tam yağlı süt köpüğü döküldüğünde oluşan leke, kahveyi oldukça yumuşatır. Eğer espressoyu sert bir tadı var olarak benimsiyorsanız, macchiatoyu tercih edebilirsiniz. Oldukça yumuşak içimi olması ile birlikte, yanında atıştırmalıklarla gayet güzel bir tat almaktadır.

Yorum yapın