Kenya Kahvesi’nin Tarihi

Photo of author

Afrika kıtasının doğu kesimlerinde yer alan Kenya’da hasat edilen bu kahve, oldukça lezzetli ve pratiktir. Sınır komşuları olan Tanzanya, Etiyopya, Güney Sudan, Uganda gibi ülkelerde de benzer tatlar barındıran bu kıtanın güzellikleri, saymakla bitmez.

Afrika kıtasının en popüler kahve türlerinden biri olan Kenya kahvesi, 160 bin hektarlık bir arazide yetişmektedir. Kenya’nın zengin topraklarında yetişen bu kahve türü, Kasım ve Aralık aylarında hasat edilir. Yüksek yaylalarda yetişir ve çok güzel bir kokusu bulunur. Asitlik açısından oldukça parlak olan Kenya kahvesi, sağlık fermantasyonlarından geçerek bizlere sunulur.

Ülkenin konumu vasıtasıyla kahve üretimine yıllık olarak sadece iki kez hak tanınır. Hasat sırasında zarar görmüş olan kahve çekirdekleri ayırılarak sağlık taramasından geçirilir. Bu aşamada kahve çekirdeklerinin üzerinde bulunan şekerli ve sümüksü taban yok olur. Bu adımın ardından kahve çekirdekleri kurutulur ve öğütülmesi adına işlemlere başlanılır.

Dünyanın en gelişmiş kahve endüstrilerinden biri olan Kenya, bu konuda oldukça başarılıdır. Öğütme, pazarlama, işleme ve üretim işlemleriyle ilgilenmektedir. Hasatlar ülkede bulunan 150 bin çiftçi ve 6 milyon Kenyalı çalışan tarafından yapılır. Ülke ekonomisine oldukça fazla yarar sağlayan bu tarım çeşidi, lezzetiyle de bilinmektedir. Dünyanın neredeyse her ülkesinde servis edilen, müşterileri tarafından beğenilen bu kahve çeşidi, oldukça basit ve pratik şekilde yapılmaktadır. Aynı zamanda yanında yapılan ikramlarla kahvenin yanında insana keyif de katmaktadır.

Yorum yapın