Connect with us

Tarihçe

Frappe’nin Tarihi

Published

on

Frappe'nin Tarihi

Özellikle de yaz aylarında tercih edilen, hafif içimi ve malzemelerine kolay erişimi sayesinde tüketilen Frappe’nin kökeni Yunanistan’a dayanmaktadır. Kendilerine göre özdeştirdikleri bu kahve bir Yunan icadı olarak nitelendirilmektedir.

Yaz sıcağında aradığımız hafif kahve aromasını karşılayan Frappe’nin yapılışı da oldukça kolaydır. Kolaylığın esasında enfes bir lezzet olarak sunulan bu tadım, pratik biçimde yapılabilmektedir. Uzun süreli aynı zamanda yavaş biçimde içilmeye elverişli olan bu kahve çeşidi koyu tutulması sayesinde bardağa buz ile servis edilmektedir. Zaman geçtikçe içindeki buz eriyerek kahveniz daha güzel bir kıvam alır. Yanında bulunduracağınız su neticesinde ağırlaşmış tadı üzerinize çekerek kahvenizi yudumlarken keyif alabilirsiniz.

Frappe’nin Keşfi
Yunanistan’ın başkenti olan Atina’nın Pangrati semtinde bulunan devasa büyüklükteki parkın karşısında bulunan ve 1964 yılında açılan bir kahve dükkanında keşfedilmiştir. Mekanın adı Lentzos Cafe olan bu kahve dükkanının sahibi Hristo, ilk başlarda sattığı pasta gibi meşrubatların ardından kahve çeşitleri ile mekanına renk katmıştır. Günün birinde kahveyi az suyla mikser yardımıyla karıştırarak karışımlar elde etmeye başlamıştır. Tadını oldukça beğenmiştir ancak eksik bulmuştur. Bu karışımın içine şeker kattığında köpükleştiğini fark etmiştir. Biraz da süt ilave etmiştir ve bu karışımı oldukça lezzetli bulmuştur. Biraz daha soğuk olmasını hayal ederek bu hayali eyleme dökmüştür. Birkaç parça buz ekleyerek yudum yudum içmesi adına pipet yardımıyla tadına bakmıştır. Oldukça lezzetli bulduğu bu tarifi mekanında servise sunmuştur. Bu sayede Atina’da bu kahvenin adı kısa sürede yayılmış, peşinden tüm dünyada kahveseverler tarafından bilinir hale gelmiştir.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Tarihçe

Mocha Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Published

on

Mocha Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Herkesin severek tükettiği yumuşacık ve mükemmel bir içimi olan mocha’nın kısa tarihini Cafe Del Turco olarak sizin için araştırdık.

Mocha’nın adı Yemen’de bir liman olan Moka limanından gelmektedir. Kızıldeniz’in kıyısında olan bu liman ülkenin en bilinen limanlarından biridir. Bu liman bir zamanlar Arabistan’a büyük ölçüde yapılan kahve ihracının başladığı yerdir. Moka’nın kuruluşu 14.yüzyıla dayanmaktadır. Şeyh Şazilli tarafından kurulduğu düşünülen bu liman Avrupa ve Ortadoğu’ya kahve ihraç eden önemli bir ticaret merkezi konumundadır.

Osmanlı ve Moka Limanı
Moka şehri 17. yüzyıla kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun elinde olması sebebi ile bu kentte üretilen kahvelerin yurtdışına ihraç edilmesine kesinlikle izin verilmiyordu. Aynı zamanda yasaklara uymayan kişiler olursa bu kişiler idam cezası ile karşı karşıya kalıyordu. Kent, 17. yüzyılın başlarında Yemen hükümdarı 1. Muhammed El-Müeyyed tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun elinden alınmıştır. Buna rağmen Moka 1849-1918 tarihleri arasında tekrar Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine geçmiştir.

Felemenklilerin bugünkü Endonezya’da kahve yetiştirmeye başlamaları ve buna istinaden Güney Amerika’da kahve sanayisinin gelişmesi üzerine Moka popülaritesini kaybetmeye başlamıştır. Bu sebeple en önemli ticaret kaynakları yok olduğu için kentte yaşayan nüfusta yavaş yavaş göç etmeye başlamıştır. Son olarak 17 ve 18. yüzyıllarda nüfusu 50 bine kadar, 19. yüzyılın başlarında ise nüfusu 20 bine kadar düşmüştür. Günümüzde Moka ticari önemini kaybetmiş ve yalnız küçük gemilerin yanaştığı bir liman kenti haline gelmiştir. Kokusu güzel, içimi keyifli ve bizlere mutluluk veren bu kahvenin geçmişine bakıldığında ne kadar önemli bir lezzet olduğu anlaşılır.

Continue Reading

Tarihçe

Flat White’ın Tarihi

Published

on

Flat White'ın Tarihi

Avustralya kökenli olarak hazırlanan Flat White, çoğunluk olarak Latte ve Cappuccino’ya benzetilmektedir. Hazırlanış yöntemi ve sunuş şekli ile farklı olan Flat White, yoğun kahve aromasını tatmamız için oldukça güzel bir tarif olarak hazırlanmıştır. Espresso bazlı olan ve tercihe göre ristretto ilave edilen Flat White, süt kreması eklenerek yapılmaktadır.

Normalden daha küçük bir fincan ile servis edilmektedir. Tadı diğer çeşitlere göre daha yoğun aromalı olduğu için küçük fincanlar tercih edilmektedir. Flat White’ın Cappuccino ve Latte’den bir diğer farkı da süt yerine kahvenin daha fazla hissedilmesidir. Bazı kahve dükkanları Flat White’ı servis ederken kahveyi yoğun biçimde benimsetmek için espresso yerine ristretto tercih etmektedir. Bu nedenle ristretto tercih edilerek yapılan Flat White’larda daha yoğun bir kahve tadı olmaktadır. Aynı zamanda bu kahve çeşidini sunan Avustralya, kahve sektöründe önemli ülkelerin başında yer almaktadır. M.O.C. temsili (Ministry of Coffee) ile bulunan bu ülke, çeşitli teknik bilgi ile sektörün gelişimine katkı sağlamaktadır.

Flat White Hakkında Soru ve Cevaplar :

Flat White, Cappuccino ile aynı mıdır?
Hayır, bunun nedeni ise Flat White’da daha yoğun kahve hissiyatı vardır ve içimi daha serttir.

Flat White, Latte ile aynı mıdır?
Hayır, servis edilirken yaklaşık olarak yarı ölçek biçimde servis edilmektedir. Bu nedenle orta ölçekli latte ile adlandırdığımız kısım, yarım porsiyon ile nitelendirilmektedir.

Continue Reading

Tarihçe

Karamel Macchiato’nun Tarihi

Published

on

Karamel Macchiato'nun Tarihi

Karamel Macchiato, ana ismi latte macchiato olan ve alt çeşitlere ayrılan bir kahve çeşidir. İtalyanca “lekeli süt” anlamına gelmektedir. Yapım aşamasında sütün espresso tarafından lekelenmesi durumunda verilen isimdir.

Bu kahve çeşidinde çoğunluk olarak espresso tercih edilir ve shot’ının yarısından daha azı kullanılır. Ölçekler bu konuda oldukça fazla önemlidir. Yüksek oranda köpükle servis edilmelidir. Karamel macchiato, katmanlı bir içecektir ve birden fazla katman ile birlikte sunulur. Cafe latte’de kahveye önem verilirken, caramel macchiato’da da süte daha fazla önem verilmektedir.

Macchiato Çeşitleri

Karamel Macchiato: Buharda titizlikle ısıtılarak ilave edilen süt, vanilya karamel sosunun ve espressonun güzel buluşması sonucunda elde edilir. Soya ve süte alerjisi olanlar tercih etmemelidir. Starbucks ve Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi’nde bu kahve türünü rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Buzlu Karamel Macchiato: Buz, karamel, vanilya ve süt ile hazırlanan, çoğunlukla sıcak yaz günlerinde tercih edilen enfes bir espresso lezzetidir. Soya ve süte alerjisi olanlar tercih etmemelidir. Starbucks’da bu kahve türünü rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Latte Macchiato: Isıtılarak köpürtülen krema kıvamındaki süt üzerine yavaş biçimde espresso dökülerek ortaya çıkan bir espresso klasiğidir. Oldukça lezzetli ve katman şeklindedir. Süte alerjisi olanlar tercih etmemelidir. Starbucks ve Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi’nde bu kahve türünü rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Karamel Macchiato’nun Yanında İyi Giden Şeyler

  • Milföylü pasta
  • Tiramisu cupcake
  • Fudge
  • Çikolatalı cheesecake bonbonu
  • Tarçınlı kek
  • Ev yapımı çikolatalı donut
  • Havuçlu kek
  • Malaga

Continue Reading

Trending