Frappe’nin Tarihi

Photo of author

Özellikle de yaz aylarında tercih edilen, hafif içimi ve malzemelerine kolay erişimi sayesinde tüketilen Frappe’nin kökeni Yunanistan’a dayanmaktadır. Kendilerine göre özdeştirdikleri bu kahve bir Yunan icadı olarak nitelendirilmektedir.

Yaz sıcağında aradığımız hafif kahve aromasını karşılayan Frappe’nin yapılışı da oldukça kolaydır. Kolaylığın esasında enfes bir lezzet olarak sunulan bu tadım, pratik biçimde yapılabilmektedir. Uzun süreli aynı zamanda yavaş biçimde içilmeye elverişli olan bu kahve çeşidi koyu tutulması sayesinde bardağa buz ile servis edilmektedir. Zaman geçtikçe içindeki buz eriyerek kahveniz daha güzel bir kıvam alır. Yanında bulunduracağınız su neticesinde ağırlaşmış tadı üzerinize çekerek kahvenizi yudumlarken keyif alabilirsiniz.

Frappe’nin Keşfi
Yunanistan’ın başkenti olan Atina’nın Pangrati semtinde bulunan devasa büyüklükteki parkın karşısında bulunan ve 1964 yılında açılan bir kahve dükkanında keşfedilmiştir. Mekanın adı Lentzos Cafe olan bu kahve dükkanının sahibi Hristo, ilk başlarda sattığı pasta gibi meşrubatların ardından kahve çeşitleri ile mekanına renk katmıştır. Günün birinde kahveyi az suyla mikser yardımıyla karıştırarak karışımlar elde etmeye başlamıştır. Tadını oldukça beğenmiştir ancak eksik bulmuştur. Bu karışımın içine şeker kattığında köpükleştiğini fark etmiştir. Biraz da süt ilave etmiştir ve bu karışımı oldukça lezzetli bulmuştur. Biraz daha soğuk olmasını hayal ederek bu hayali eyleme dökmüştür. Birkaç parça buz ekleyerek yudum yudum içmesi adına pipet yardımıyla tadına bakmıştır. Oldukça lezzetli bulduğu bu tarifi mekanında servise sunmuştur. Bu sayede Atina’da bu kahvenin adı kısa sürede yayılmış, peşinden tüm dünyada kahveseverler tarafından bilinir hale gelmiştir.

Yorum yapın