Flat White’ın Tarihi

Photo of author

Avustralya kökenli olarak hazırlanan Flat White, çoğunluk olarak Latte ve Cappuccino’ya benzetilmektedir. Hazırlanış yöntemi ve sunuş şekli ile farklı olan Flat White, yoğun kahve aromasını tatmamız için oldukça güzel bir tarif olarak hazırlanmıştır. Espresso bazlı olan ve tercihe göre ristretto ilave edilen Flat White, süt kreması eklenerek yapılmaktadır.

Normalden daha küçük bir fincan ile servis edilmektedir. Tadı diğer çeşitlere göre daha yoğun aromalı olduğu için küçük fincanlar tercih edilmektedir. Flat White’ın Cappuccino ve Latte’den bir diğer farkı da süt yerine kahvenin daha fazla hissedilmesidir. Bazı kahve dükkanları Flat White’ı servis ederken kahveyi yoğun biçimde benimsetmek için espresso yerine ristretto tercih etmektedir. Bu nedenle ristretto tercih edilerek yapılan Flat White’larda daha yoğun bir kahve tadı olmaktadır. Aynı zamanda bu kahve çeşidini sunan Avustralya, kahve sektöründe önemli ülkelerin başında yer almaktadır. M.O.C. temsili (Ministry of Coffee) ile bulunan bu ülke, çeşitli teknik bilgi ile sektörün gelişimine katkı sağlamaktadır.

Flat White Hakkında Soru ve Cevaplar :

Flat White, Cappuccino ile aynı mıdır?
Hayır, bunun nedeni ise Flat White’da daha yoğun kahve hissiyatı vardır ve içimi daha serttir.

Flat White, Latte ile aynı mıdır?
Hayır, servis edilirken yaklaşık olarak yarı ölçek biçimde servis edilmektedir. Bu nedenle orta ölçekli latte ile adlandırdığımız kısım, yarım porsiyon ile nitelendirilmektedir.

Yorum yapın