Sifon (Vakum) Yöntemi ile Demleme Nasıl Yapılır

Photo of author

Filtre kahve kültürü son zamanlarda büyük bir ivme yakalayarak popülerlik kazanmıştır. Bu durumun bu kadar iyi noktalara gelmesinde kuşkusuz demleme yöntemlerinin büyük önemi vardır. Özellikle kolaylığı ve sunduğu taptaze kahve fırsatı ile Sifon (Vakum Pot) yöntemi çok fazla tercih edilmektedir.

Bu yöntem ile kahve demleme işlemleriniz bir nevi bilimsel bir araştırmaya dönüşerek deney tüplerinin bulunduğu bir çalışma gerçekleşiyor. Yaptığınız araştırmalardan edindiğiniz bilgiler ile yola çıkarak bu yöntem ile kahve hazırlamanın zevkini doyasıya yaşayabileceğinizin garantisini verebiliriz.

Sifon (Vakum Pot) ile Kahve Demleme İşlemleri
Bu yöntem mükemmel bir görsellik sunmasının yanı sıra büyük ölçüde kolaylık sağlamaktadır. Sizi daha fazla bekletmeden hazırlanış aşamalarını maddeler halinde sıralayalım.

  1. İlk olarak yapmanız gereken şey sifonun üst kısmında bulunan haznenin çıkarılması ve alt kısmında bulunan haznenin içerisine su doldurulmasıdır. Bu kısma eklenecek suyun sıcaklık durumunun herhangi bir önem taşımamasının yanı sıra kolaylık olması açısından sıcak su eklenebilir.
  2. Suyun ısınma sürecinde herhangi bir sorun oluşturmamak için üst kısımdaki hazne alt kısımdaki haznenin üzerine oturtulur. Burada dikkat etmeniz gereken nokta iki haznenin arasında bulunan contanın iyi bir şekilde yerleşmesidir.
  3. Sonraki aşama olarak alt haznede bulunan suyun kaynadıkça üst hazneye doğru çıkması beklenir.
  4. Üst hazneye çıkma işlemi gerçekleştiğinde bu suya yaklaşık olarak 20 gramlık bir çekilmiş kahve takviyesi yapılır.
  5. Son olarak ise eklenen kahve biraz karıştırılarak ocağın üzerinden alınır. Ardından üst haznedeki kahvenin alt hazneye doğru süzülme işlemi gerçekleştirilir.

Bu yolları takip ederek hazırladığınız filtre kahve sayesinde mükemmel kahve deneyimine ulaşmanız çok kolay olacaktır.

Yorum yapın