Connect with us

Tarifler

Nel Drip Yöntemi ile Kahve Yapmak

Published

on

Nel Drip Yöntemi ile Kahve Yapmak

Nel Drip ile demlenen kahvelerin en önemli farkı, daha gövdeli, daha aromatik ve keskin lezzetlere ulaşabiliyor olmanızdır. Nel Drip ile hazırlanan kahvelerde acele etmeden suyu kahveye uygulama metodunuz işin detay noktasıdır.

Lazım olan malzemeler ise; Kahve, Öğütücü, Tartı, Nel Drip Set, Kettle, Termometre, Sayaç

Eğer ekipmanınız yeni ise, kumaş filtreyi halkasından çıkartarak kaynar su içerisinde 5 dakika kadar bekletiniz. Böylelikle hijyen sağlayarak, istenmeyen koruyucu kimyasalların kahvenizin lezzetini etkilememesini sağlamış olacaksınız.

Filtrenizi su içerisinde bekletirken, kahvenizi öğütebilirsiniz. Nel Drip ekipmanı ile diğer pour over yöntemlerine göre daha fazla kahve kullanmanız gerekecek. Miktar olarak 45-50 gr kahve yeterli olacaktır. Kahveniz çok kalın olarak çekilmelidir (French Press ile aynı ayarda).

Filtrenizi sudan çıkardıktan sonra temiz bir kağıt havlu ile kurulayıp, halkasına yeniden geçirin.

Nel Drip setinizi filtresiyle beraber sıcak su dökerek bir süre ısıtın ve daha sonra suyu boşaltın.

Kahvenizi filtre üzerine ilave edin ve sıkıştırmadan gevşek olarak bırakın.

İnce bir ahşap spatula veya benzeri bir çubuk ile kahvenizi filtre içerisinde dağıtın ve en son ortasına fotoğrafta görülen şekilde bir çukur açın.

Kahve üzerinde bir düğme büyüklüğünde çukur oluşturuyoruz.

Suyunuzu 80 C (Celcius) dereceye düşene kadar dinlendirin. Daha sonra 45 gr suyu 45 sn’de dökecek şekilde nazikçe kahvenin üzerine uygulayın. Suyu kahvenin her noktasına uygulayacak şekilde dairesel hareketler ile döküyoruz. Bu işlemden sonra 45 sn kadar bekleyin ve kahvenin ön demlenme sürecine müsaade edin.

İkinci su uygulaması daha hızlı gerçekleştiriliyor. 80 gr suyu 60 sn’de uyguluyorsunuz. Bu sefer suyu sadece kahvenin ortasına gelecek şekilde uyguluyorsunuz. Bu işlem bittikten sonra 20 sn kadar daha bekleyin.

Son işlem! 60 gr suyu 30 sn’de döküyoruz. Böylece toplamda 3 dakika ve 20 sn içerisinde kahvemize 185 gr su dökmüş olacağız.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarifler

Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Published

on

Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Filtre kahve günümüzde kahve severlerin en çok tükettiği kahvelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin arasından 90 derece kadar bir suyun geçirilmesi ve demlenmesi ile oluşan bir kahvedir.

Filtre kahve sert kahve türlerinden biri olan espressoya göre daha yumuşak içimli olur. Bir kahve dükkanına gittiğinizde ve filtre kahve istediğinizde size filtrenin kağıt mı metal mı olmasını istediğinizi sorarlar. Eğer metal filtre isterseniz kahve tanecikleri biraz kalın şekilde öğütülecektir. Eğer kağıt filtre isteyecek olursanız kahveniz biraz daha ince taneciklerle öğütülmüş olacaktır.

Filtre Kahve Nasıl Demlenir?
Filtre kahvenin birçok demleme yöntemi bulunmaktadır. French press, American press, Sifon, Aeropress, Chemex ve Filtre kahve makinesi kullanarak demleme yapmak bunlardan sadece birkaçıdır.  American press ve French Press yöntemlerinde metal filtreler kullanılırken aeropress ve chemex yöntemlerinde kâğıt filtreler kullanılmaktadır. Sifon yönteminde ise bu yöntemlerden farklı olarak bez filtre kullanılmaktadır.

Filtre Kahvenin Yararları
Filtre kahvenin yararlarından kısaca bahsetmek gerekirse; filtre kahveyi düzenli tükettiğimiz zaman içerisindeki kafein nedeniyle kalori harcamanızı hızlandırır. Vücudumuza enerji vererek dinç tutmasını sağlar. Dopamin miktarını arttırarak içen kişinin mutlu hissetmesini sağlar. Parkinson hastalığı riskini azalttığı da gözlemlenmiştir. Filtre kahvelerin yetiştiği yerlere göre isimlerini almış birçok türü bulunmatadır. Bunlardan bazıları; Colombia, Guatemala, Indonesia, Kenya, India, Brasil, Mexico, Honduras en bilinenleri arasındadır. Kendi damak zevkinize göre her birini deneyip hazırlayabilirsiniz. Filtre kahvelerin hoş tatları sizi her zaman mutlu edecektir.

Continue Reading

Tarifler

Latte Art Nasıl Yapılır

Published

on

Latte Art Nasıl Yapılır

Latte Art, kremalı sütten yararlanarak espresso tabanında estetik biçimde sanatsal şekiller oluşturma biçimidir. Latte Art yapmak için espresso ve kremalaşmış süt gerekli olur. Aralarındaki yoğunluk farkı esasında krema üstte kalarak çizim yapmamız adına olanaklar sağlar.

Latte Art gibi sanatsal sunum ile sunulması gereken ve önemli kılan şeylerden biri de baristanın yeteneğidir. İlgi çekici görüntüsü esasında hem sosyal medyada hemde kahve dükkanlarında en çok ilgi gören kahve türlerinden biri olmuştur. Bundan dolayı Latte Art yapmak başarılı bir baristanın olmazsa olmaz becerilerinden sadece bir tanesidir.

Latte Art Nasıl Yapılır?
Kahve fincanı üzerinde başarılı bir sanatsal çalışma oluşturmak için öncelikle lattenin iki ana malzemesinden yararlanmanız gerekmektedir. Espresso ve kremalaşmış süt ile birlikte doğru hazırlanması ardından tutunabilmesi adına kıvamına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kremalaşmış sütün taban yüzeyinin üzerinde durması için espressonun ölçeğinin oldukça yoğun olması gerekmektedir. Tarifi uygularken kahve çekirdekleri doğru sıkıştırılarak öğütülmemiş ise espressonun seyri daha akışkan olabilir. Bu durumda ise eklenen süt direkt olarak kahve ile karışır ve çizim yapmanız olanaksız olur.

Bu nedenle espressoyu doğru uygulamalar ile hazırlamanız, oldukça önemlidir. Espressonun kıvamını test etmek için çok çok az bir toz şeker ekleyerek deneyebilirsiniz. Tanecikler hızlıca dibe çökerse espressoyu doğru kıvamda yapmamamışsınızdır. Eğer tanecikler yüzeyde tutunması ardından yavaşça dibe çöküyorsa, doğru yaptığınız anlamına gelmektedir.

Continue Reading

Tarifler

Ristretto Nasıl Yapılır

Published

on

Ristretto Nasıl Yapılır

Eğer hiçbir kahvede yoğun bir tat bulamıyorum böyle bir kahve yok diyorsanız henüz Ristretto ile tanışmadığınızı biliyoruz. Her ne kadar yoğun bir tadı olsa da kafein oranının oldukça düşük olduğu Ristretto espresso ailesinin bir ferdidir.

İtalyan kahve türlerinden biri olan Ristretto İtalyancada yoğun ve sıkı anlamlarını ifade ediyor. Bu kahvenin kıvamı isminden de anlaşılacağı üzere yoğun ve sıkıdır. Latte türü kahveleri sevmiyorum fakat americano tarzı kahveler tam bana göre diyorsanız sizlere ilaç gibi gelecek bir kahve türü diyebiliriz.

Ristretto her ne kadar süt bazlı olsa da kahve tadını yoğun bir şekilde vermektedir. Filtre kahveden daha aromalı, latteden daha kahvelidir. Herhangi bir kahve dükkanına gittiğiniz zaman bu kahve size karton bardakta değil fincanda servis edilecektir. Eğer uykumu açmam lazım veya uyumamam lazım diyorsanız bu kahveyi mutlaka denemelisiniz.

Ristretto Nasıl Yapılır?
7 gr kahvenin içerisinden 30 ml suyun süzülmesiyle yapılmaktadır. Sıcak su miktarı oldukça az olduğu için espressodan daha sert ve yoğun bir tat vermektedir. Sert kahve sevenler için tam ideal bir kahve olarak gösterilebilir. Ristrettonun püf noktalarına gelecek olursak kahveyi hazırlarken çekirdeklerinin normalden daha ince öğütülmesi veya normal kalınlıkta olan kahve çekirdeklerinin daha kuvvetli şekilde sıkılması sıcak suyun akmasını yavaşlatır ve ristrettonun daha yoğun aromalı olmasına olanak sağlar.

Continue Reading

Trending