Latte Macchiato

Photo of author

Sütün üzerine espresso dökülerek hazırlanan ve bu sırada sütte lekeli gibi bir görünüm oluştuğu için “Lekeli süt” şeklinde adlandırılan Latte Macchiato, adının biraz daha hakkını vermek adına genelde üzerine kakao dökülerek servis ediliyor. Bardaktaki kat kat görünümü ile gözlerinize de hitap edeceğini es geçmemek lazım.

Daha şekerli tatlar sevenler için ise, Karamel Latte Macchiato önerilebilir. Karamelin süt ve kahveyle eşsiz buluşması.  Karamel şurubunun üzerine eklenen buharlanmış sıcak süt, ve üzerine ilave edilen bir shot espresso, ve fincanın üstünü kaplayan bembeyaz köpüğün üzerine gezdirilen karamel sosu ya da krema. Hem tadı, hem sunumu ile gönüllere taht kuran bir kahve işte! Açıkçası yanında havuçlu kek ile oldukça iyi gidiyor.

İçeriğine bakıldığında, Cafe Latte’den ne farkı var bunun diye düşünebilirsiniz. Aslında sadece sıralama farkı vardır, ama garip bir şekilde, bu sıralama farkı epeyce bir tat farkı da yaratıyor. Cafe Latte hazırlanırken önce espresso, sonra süt konulur. Latte Macchiato hazırlanışı ise, tam tersi önce süt, sonra espresso konulur. Bu sıralama farkı ile, Latte Macchiato’da kahvenin lezzetini bir nokta daha üstten hissedersiniz.

Latte Macchiato’nun dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok fazla seveni vardır. Yumuşak içimi sayesinde kahvenin yan etkileri de bertaraf edilerek harika bir lezzet alınır. Latte Macchiato’nun bu kadar sevilmesindeki en büyük etkenlerde bunlardır.

Yorum yapın