Kenya Kahvesi Nasıl Yapılır

Photo of author

Afrika kıtasının doğusunda yer alan Kenya ülkesi, 160 bin hektarlık arazisinde ürettiği kahve çekirdeklerini öğüterek dünyaya satmaktadır. Kenya kahvesi Kasım ve Aralık aylarında hasat edilerek işleme sokulur. Kenya’nın yüksek yaylalarında yetişen bu kahve; zengin ve ağır, asitlik derecesi ise kokulu ve parlak bir aromaya sahiptir.

Ülkenin konumu dolayısıyla yıllık 2 kez hasata izin verilmektedir. Hasat sırasında zarar gören kahve çekirdekleri ayrılır ve sağlıklı mahsüller olarak fermantasyon sürecinden geçilerek sunulur. Bu fermantasyonun amacı ise kahve çekirdeklerinin üzerinde bulunan şekerle tabandan kurtulmaktadır. Bundan sonraki adımlar ise mahsülleri kurutup öğütme işlemine sokmaktır.

Kenya Kahvesi Nasıl Yapılır?
Kenya kahvesini french press ile demlemek için öncelikle şunlara ihtiyacınız bulunuyor:

  1. Bir yemek kaşığı orta veya ince derecede öğütülmüş Kenya kahvesi
  2. Damıtılmış saf biçimde üretilmiş bir su
  3. French press

Kahvenizi french presse koyduktan sonra kahve parçaları ile temas etmesi için sıcaklık derecesi yüksek olan suyu temas ettirin. Ardından 4 dakika boyunca demlenmesi için bırakın. Sonrasında ise french press pistonunu çekerek kahve çekirdeklerinin parçacıklarından kurtulun. Kahvenize ek olarak süt de ilave edebilirsiniz.

Yukarıdaki tarif ile kahvenizi demleyerek afiyetle tüketebilirsiniz. Farklı demleme taktikleri ile birlikte farklı tatlar deneyerek size en uygun Kenya kahvesi çeşidini bulabilirsiniz. Kenya kahvesinin yanında lokum, bisküvi, çikolata, kek ve çerez gibi atıştırmalıkları da tüketerek kahve ile birlikte inanılmaz bir keyif yakalayabilirsiniz.

Yorum yapın