İyi Bir Espresso Nasıl Yapılır

Photo of author

Yoğun aroma ve bunun yanı sıra yoğun bir tat seviyorsanız espresso lezzetinin sizin için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Kavrulup ince çekilmiş özel çekirdekleri ile beraber basınçlı suyun karıştırılması sonucunda size muhteşem kahve deneyimini tattıran espresso İtalyanca’da “ekspres” anlamına geliyor. Türkçe’de ise hızlı kahve olarak bilinmektedir. Bu  kadar yoğun aromalı bir kahvenin hızlı bir biçimde servis edilmesi isminin hızlı kahve olmasında büyük etki sahibidir.

İyi Bir Esspresso Nasıl Yapılır?
İyi bir espresso yapmak için bilmeniz gereken en önemli püf nokta kahvenin üzerinde bulunan kremadır. Kolay içimli ve mükemmel tatlara sahip olan espressonun köpüğünün oldukça kalın olması gerekir. Bu mükemmel kahveyi elde etmek için de sadece 30 saniye içerisinde basınçlı sudan geçirmek yeterlidir. Eğer kahve uzun süre basınçlı suya maruz kalırsa renk koyulaşır ve tadı bozulmaya başlar.

İyi bir espressonun üzerinde bulunan köpüğün tabiri caizse dayanıklı bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bunu nasıl anlayabilirim derseniz bir çay kaşığı şekeri kahvenin üstüne koyduğunuz zaman eğer şeker 2 saniye kadar kahvenin üzerinde durabilirse kıvamı tam yerinde olan bir espressoyu yapmakta başarılı olmuşsunuz demektir. Benim naçizane tavsiyem üzerinde kalın bir köpük olmayan espressoyu kesinlikle içmemeniz yönündedir. Eğer belirttiğimiz kurallara uyarsanız mükemmel bir espresso deneyimi yaşamanız adeta kaçınılmaz olacaktır.

Yorum yapın