Irish Coffee

Photo of author

İşte viski ve kahvenin dansı!  Kahvenin yoğun kokusu ile viskinin sert tadının birleşimi. Alkollü kahvelerin en sevilen türlerinden biri olan Irish Coffee, İrlanda viskisi ile hazırlanıyor ve üzerinde krema ile servis ediliyor. Herkesin damak tadına hitap etmeyen bu sert ve acı kahveyi, seveni de çok seviyor, başka kahveden tad alamıyor.

Bu kahve yaklaşık olarak %17 alkol içeren bir kahve. Bazı kesimler tarafından “İrlanda viskisi” yerine başka viski de olur, ne farkeder ki diye düşünülür. Oysa bu kahvenin anavatanında, bir çok İrlandalının sipariş vermeden evvel, hangi viski ile hazırlandığını mutlaka sordukları, eğer sevdikleri marka değilse kesinlikle vazgeçtikleri bir kahve.

Irish Coffee de kıvamını herkesin tutturamadığı, ustalık isteyen kahvelerden. Nasıl hazırlandığını merak ediyorsanız, 1 ölçek viski, 4 ölçek kahve, ve damak tadınıza göre bir miktar esmer şeker karıştırıp üzerine krema ekleyerek hazırlanıyor diyebiliriz. Krema önemli!

Irish coffeenin bilmediğiniz bir yönünden daha bahsetmek istiyorum. Her sene yapılan “dünya alkollü kahve turnuvası” ‘nda, her yarışmacı kendine 2 adet İrlanda kahvesi hazırlar, ve doğru tat, güzel kıvamda hazırlanmasına göre puanlanırlar.

Irish Coffee henüz ülkemizde çok yaygın olmasa da gelecek dönemde en çok tercih edilecek kahveler arasında gösteriliyor. Birçok kahve gurusu iyi bir Irish Coffee yapmanın zorluklarından bahseder. Gerçekten de iyi bir Irish Coffee yapmak oldukça fazla tecrübe gerektirir.

Yorum yapın