Site icon Cafe Del Turco

Flat White

Flat White

Flat White

Yeni Zelandanın dünyamıza kazandırdığı enfes tatlardan biri. Diğer bir çok kahve gibi, özünde espresso içerir. Ama bir çok kişi de, Flat White kahvenin ristretto ile hazırlanması gerektiği konusunda ısrarcıdır. Ristretto, espressodan biraz daha sert, ama kafeini bir nebze daha az olan bir baz kahve çeşididir. Genellikle, bir ölçü espressoya karşılık iki ölçü süt ile hazırlanarak servis edilir ve bembeyaz bir köpük katmanı ile taçlandırılır.

Bu yüzden, cafe lattenin tadını fazla yumuşak bulan ama yine de genellikle yumuşak tatlardan hoşlanan, en az  kahve kadar, sıcak sütün de tadını sevenlerin tercihidir flat white.  Özünde espresso ya da ristretto gibi sert bir kahve olmasına rağmen, hacimce iki kat fazla sıcak süt ihtiva ettiği için, ne çok sert, ne de çok yumuşak, tam kararında bir tadı vardır ve açıkçası benim favorimdir.

Tadını tarif etmek gerekirse,  hepimizin bildiği cafe lattenin biraz daha kahvelisidir diyebiliriz. Maalesef ki, bir cafe latte ya da cappucino kadar yaygın değil cafe menülerinde.  Oysa çok güzel, oldukça yumuşak bir tadı vardır. Sert kahvelere fazla düşkünlüğü olmayan, ama cafe latte içince de kahvenin tadını alamıyorum yahu biriyseniz, kalorisi filtre kahveye nazaran epey fazla olsa da, aslında bu kahve tam size göre olabilir. Eğer bu güzel  tadı ilk defa deneyimleyecekseniz, kesinlikle karton bardakta değil, mutlaka porselen fincanda isteyin.

Exit mobile version