Flat White Nasıl Yapılır

Photo of author

Yunanlıların frappe türü var ise, Avustralyalıların da kendilerine özgün bir flat white türü vardır. Avustralya kökenli olan bu kahve türü, Cappuccino ve Latte’ye benzerliğiyle oldukça dikkat çekmiştir.

Hazırlanma tekniği ve servis sunumu farklı olan Flat White, oldukça lezzetli ve hafif bir kahve türüdür. Aynı zamanda flat white, espresso tabanlıdır. Yani öğütülüş şekli ile birebir olarak hazırlanmaktadır.

Flat White Yapım Aşamaları
Baristaların kullandığı yöntem ile yoğun kahve tadını bardağa yansıtmak için genellikle espresso yerine ristretto tercih edilmektedir. Ristretto ile yapılan flat white, daha yoğun bir kahve olacaktır. Öncelikli olarak gereksinimler espresso makinası ve süt köpürtme aparatıdır. Eğer süt köpürtme makinanız yok ise blender veya fress press aletlerinden yardım alabilirsiniz.

  • Yoğun kahve tadını benimseyebilmek adına iki ölçek ristretto veya espresso öğütün. Tercih edeceğiniz miktar, fincan boyutuna göre değişiklik gösterebilir.
  • Lezzetli bir kahve için kahve fincanını önceden mikrodalgada ısıtın. Kaynama derecesinde olan bir kahve, soğuk fincan ile temas ederse çoğu özelliğini kaybeder. Bundan dolayı fincanınızın içine sıcak su dökerek işe başlayabilirsiniz.
  • Süt köpürtme aparatında fincanın üçte biri kadar tam yağlı süt doldurun ve bu sütü köpürtün.
  • Süt köpürtme aparatı çalışırken fincanı hareket ettirmeyin, dokuda bulunan köpük artabilir.
  • Ayrıca köpürtülen kısımdaki yoğunluğun buhar girişi olduğundan emin olun.
  • Yoğun köpük üzerine kahve ve sütünüzü birleştirerek yavaşça fincana doldurun.

Bu aşamaları doğru bir şekilde tamamladığınız zaman kesinlikle mükemmel bir Flat White tadına ulaşacaksınız.

Yorum yapın