Filtre Kahve Nedir

Photo of author

Filtre kahve ile aslında belirtilen şey damla demleme yöntemlerinden biridir. Damla demleme yönteminde, su filtrenin içindeki öğütülmüş kahvenin üzerinden dökülerek hazırlanır. Genel olarak orta kalınlıkla çekilmiş kahve çekirdeklerinden süzülerek geçen su, çekirdeklerindeki yağ asitleri ile aromayı alır ve kahveye dönüşür.

Ülkemizde en fazla tercih edilen kahve türlerinden biri olan filtre kahveyi, kağıt veya metal filtre yardımıyla elektrikli kahve makinelerinde, French Press, American Press, Syphon (sifon), V60, Chemez ya da Aeropress gibi çeşitli demleme yöntemleri kullanarak demleyebilirsiniz. Kahve çekirdeklerini ise, demleme yönteminize uygun olarak ince, orta ya da kalın olarak öğütmelisiniz.  Filtre kahve terimi, demleme türünü belirtmesinin yanı sıra bu yöntemle demlenebilecek kahve türlerini de anlatır.

Metal Filtre vs. Kağıt Filtre

Metal filtre kullanılacağında, kahve çekirdekleri, filtreden sızmamaları için daha kalın öğütülürler. Kağıt filtrede ise, biraz daha ince tanecikler tercih edilir. 1908 yılında piyasaya sürülen kağıt filtreler, tek sefer kullanılabilir. Kağıt filtrelerle demlenen kahveler metal filtreye göre daha hafif olur ve kahve çökeltisi oluşmaz. Kahvenin özgün tat ve bileşenlerinin bir kısmı filtre üzerinde kalabilir. Metal filtrelerde ise kahveye metalik bir tat geçebilir. Metal filtreler, kahveye yağ ve mikro parçacıklar geçmesini kağıt filtreler kadar engelleyemezler. Metal filtreler, her kullanımdan sonra kahveden arındırılmalıdır. Aksi durumda kalıntılar, kahvenin lezzetini ve kıvamını bozacaktır. Uzun süreli kullanımda metal filtreler, kullan-at kağıt filtrelere göre maliyet açısından daha avantajlıdır.

Yorum yapın