Cappuccino Nasıl Yapılır

Photo of author

Cappuccino latte ile büyük ölçüde benzerliklerler gösteriyor olsa da genel olarak bakıldığında farklı özelliklere sahiptir. Bu farklılıklardan en önemlileri içinde  espresso bulundurması ve cappuccino’nun yapılması için süt köpüğü ve espresso gerektirmesidir.

Cappuccino’yu en iyi şekilde hazırlamak için içerisinde bulundurduğu espresso’nun kıvamını ve süt köpüğünü iyi ayarlamak gereklidir. Eğer hazırlama aşamasında süt köpüğünü az veya fazla kaçırırsanız iyi bir cappucino lezzetine ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Espresso kadar ağır olmayan, latte kadar da hafif olmayan bir içecek arayanlar için cappuccino ikisinin tam ortasında bir tattadır.

Cappucino Nasıl Yapılır?
Bu kahvenin yapımına başlamadan önce ilk olarak espresso hazırlama sürecini tamamlamanız gerekiyor. Sonrasında taze kahveden yaklaşık 9 gr alınarak kahve tamp işlemi ile üstü düzleştirilir. Kahve espresso makinesine yerleştirilir ve suyla etkileşim içerisine girmesi sağlanır. Espresso hazırlandıktan sonra sütü köpürtme adımına geçilir. 120 ml sütü 72 dereceye kadar köpürttükten sonra 30 ml kadar espresso’nun üstüne takviye edilir ve cappuccino’muz içime hazır hale gelir.
Cappuccino’da dikkat edeceğimiz nokta asıl olarak süt köpüğünün boyutu olmaktadır. Espresso makinelerinden farklı olarak cappuccino’yu moka pot ve minipresso ile evde yapabilirsiniz. Moka pot ile yapmak için kısaca bahsedecek olursak; bir buçuk gram kahveyi cezvenin haznesine koyarak iyice düzleştirelim. Ardından su haznesine daha sonra ekleyeceğimiz süte göre su ekleyelim ve ardından içinde kahve olan haznemizi su haznemizin üzerine yerleştirelim. Son olarak üst kısmı sabitleyelim ve cezveyi kısık ateşte ısıtalım. Su ısınmaya başladıkça kahve üst kısma doğru yükselecektir.

Yorum yapın