Cafe Latte ve Görsel Şölen

Photo of author

Tüm dünyada en çok tercih edilen kahve çeşidi Latte’dir. Espresso bazlı bu kahve sosyal medyada birçok görselde karşımıza çıkmaktadır. Baristaların şovlarını yaptıkları latte kahveler son dönemde latte art ismi ile anılmakta ve bu ismi sonuna kadar hak etmektedir.

Latte İtalyanca’da süt anlamına gelmektedir. Asıl adı Caffe Latte olan bu içecek yumuşacık içimi ve üzerine yapılan görsel şovlar sayesinde zirveye oturmuş durumdadır. En basit şekli ile tarif etmek istersek, espresso’nun üzerine buharla ısıtılmış kıvamlı süt eklenir ve latte elde edilir. Sütün sıcaklığı en önemli noktadır, o arada ki mükemmel denge iyi bir latte için aranılan en özel detaydır. Latte ile cappucino arasındaki en önemli fark köpüktür. İyi bir cappucino ne kadar bol köpüklü ise iyi bir latte o kadar köpüksüz olmalıdır. Çok az dahi bir köpük olması lattenin doğru yapılmadığını gösterir.

Caffe Latte servisinde kalın ve 150 – 170 ml büyüklüğünde fincanlar kullanılır. Kahve fincana konulduktan sonra üzerine birçok farklı aroma ilave edilebilir. En çok tercih edilen latte aromaları ise acı badem, fındık, vanilya, muz, karamel, Irish cream, çikolata ve beyaz çikolatadır. Ve son aşama latte art aşamasıdır. Hazırlanan kahvenin üzerine süt köpüğü ve kahve kullanılarak oluşturulan desenlerin ismidir latte art. En çok kullanılan desen kalp ve yaprak desenidir. Ancak deneyimli baristaların elinden çıkan bazı kuğu ve lale desenleri resmen görsel bir şölendir.

Yorum yapın