Americano Nasıl Yapılır

Photo of author

Kahve severler olarak herkesin sevdiği kahve türü farklılık göstermektedir. Kimisi yoğun tatları kimisi de hafif tatları daha çok beğenmektedir. Bugünkü yazımızda yoğun mu yoğun bir tadıyla kahve severlerin çok beğendiği bir kahveden bahsedeceğiz.

Americano Nasıl Yapılır?
Americano espressonun üzerine sıcak suyun eklenmesiyle ortaya çıkan ağır bir kahvedir. Americanonun yapımında dikkat edilecek en önemli nokta ise daha öncesinde hazırlanan espressonun lezzetli olmasıdır. Americano yapımında yöntem olarak 2 farklı yol vardır. Bunlar;

  1. Bardağa önce sıcak su alınır ardından espresso üzerine eklenir.
  2. İlk önce espresso hazırlanır ve üzerine sıcak su eklenir.

İki yöntemde de mükemmel içimli americano kahvesini elde edebilme imkanınız bulunuyor. Bu yöntemlerin arasındaki fark ne diyecek olursanız, ilk yöntemde sıcak suyun ardından üstüne espresso eklememiz espressonun kremasının üstte kalmasını sağlayacak ve americanonun daha yoğun kremalı olmasını sağlayacaktır. Espressonun ilk hazırlanmasında ise su kremanın daha hızlı dağılmasına sebep olacak ve americano tek renk olarak karşımıza çıkacaktır. Eğer profesyonel bir espresso makineniz yoksa americanoyu evde yapmak için espresso ekipmanlarını yani moka pot ve mini espressoyu kullanabilirsiniz. Sert kahvelerden hoşlanmıyorsanız yumuşak içimli bir americano yapmak istediğinizde yapmış olduğunuz espressoyu sıcak su yardımı ile yumuşatabilirsiniz. Americano yoğun bir tat ve görünüm ile filtre kahveyi andırsa da, ikisinin de farklı tatlara sahip olduğunu bilmeniz gerektiğini söylemek size kahve seçimlerinizde büyük yarar sağlayacaktır.

Yorum yapın