Kaliteli Kahve Yapmanın Sırrı Nedir?

Photo of author

Yoğun bir tempoda çalışma hayatı sürdüren kişiler için kahve adeta vazgeçilmez içeceklerden biridir. Sürekli hareket halinde olmak, bir şeylere kafa yormak vücut enerjisini elinizden alıp götürecektir. Bu gibi durumlar ile karşılaştığınızda kahve en önemli kurtarıcınız olarak imdadınıza yetişiyor. Her ne kadar kahveyi herhangi bir şekilde anlam katmadan sadece ayık tutsun diye içseniz de lezzetsiz bir kahveyi tercih etmeyeceğinizi düşünüyoruz.

Kaliteli Kahvenin En Büyük Sırrı Ne?
Yazımızın girişinde bahsettiğimiz gibi kahveyi ne için içerseniz için, gerek tempoya ayak uydurmak için olsun gerekse sadece sevdiğinizden olsun her zaman lezzete ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda kaliteli kahve deneyimine ulaşmak için bazı formüllere ihtiyaç duymanız kaçınılmazdır. Kahvenin yapım aşamalarını ne kadar doğru gerçekleştirirseniz yaptığınız kahve o kadar mükemmel olacaktır.

İnsan yüzünün uyum ölçüsü olarak nitelendirilen altın oran kahvede de su ve kahve oranının ayarlanması için kullanılır. 1 ölçek kahvenin içine 17.5 ölçek su koyduğunuz sürece altın oranı yakalamış olacaksınız. Bu konuda hangi ölçek türünü kullandığınızın kesinlikle önemi yok. Kısacası bu kural her zaman geçerli olacaktır.

Aynı zamanda kaliteli kahve deneyimini yaşamak için ne çok fazla ne de çok az kavrulmuş yani orta kavrulmuş kahve çekirdeklerini tercih etmeniz sizin için fazlasıyla iyi olacaktır. Bununla beraber kahve çekirdeklerinin öğütme işlemini kesinlikle kahve hazırlama işleminizden önce gerçekleştirin. Eğer daha önceden öğütülmüş bir kahve çekirdeğini kullanırsanız gerçek tadı kesinlikle yakalayamazsınız.

Yorum yapın