Site icon Cafe Del Turco

Kahvenin Faydaları

Kahvenin Faydaları

Kahvenin Faydaları

İnternette ve dost sohbetlerinde sürekli olarak kahvenin zararlarından bahsedilir. Fakat; kahvenin de faydaları bulunmaktadır. Nedir bu faydalar inceleyelim;

Kolesterolü düşürüyor:
Kahvenin fazlasının kolesterolü olumsuz etkilediğine dair söylentiler olsa da yoğunlaştırılmış kahveler yerine, kahve çekirdeğinden yapılan kahvelerin kötü kolesterolü düşürdüğü ve kolesterol hastaları için faydalı olduğu belirtiliyor.

Ağrı kesici etkisi var:
Ağrı kesicilerin etkisini yüzde 40 oranında artırıyor. Hatta bazı anestezi uzmanları, ameliyat sonrası ağrıları dindirmek için hastalara kahve içmeyi öneriyor.

Cildi koruyor:
Kahve güneş ışınlarının neden olduğu cilt kanserinden koruyor. Fiziksel egzersizle birlikte ölçülü kahve tüketimi, güneşin ultraviyole B (UVB) ışınlarının yol açtığı kanserojen etkilerini ortadan kaldırabiliyor.

Safra taşlarını yok ediyor:
Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretiyor. Günde dört fincan kahve içen kadınların, içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taşından şikâyet ettiği tespit edildi.

Parkinson düşmanı:
Yapılan bir araştırmada günde bir fincan kahve içen erkeklerin Parkinson hastalığı riskinin yüzde 40’a varan oranlarda azaldığı ortaya çıkarılmış.

Kanserin düşmanı:
Antioksidan açısından en değerli maddelerden biri. Dolayısıyla göğüs ve pankreas kanserlerinin de düşmanı.

Karaciğere faydası:
Sirozun engellenmesine yardımcı oluyor. Kahve tüketmek özellikle siroz yüzünden oluşan karaciğer kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Düzenli kahve içenlerin Siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikâyet ettiği görülüyor.

Astım hastalarına öneriliyor:
Nefesi açıyor. Hatta özellikle astım hastalarına günde üç fincan kahve içmeleri öneriliyor.

Kemikleri güçlendirir:
Menopoz sorununu giderir. Bağırsakları düzenler. Kalbi kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Düşünmeyi kolaylaştırır, beyni uyararak dikkati toplamaya yardımcı olur. Moral bozukluğu ve depresyona iyi gelir. Uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve enerji verir. İdrar söktürür ve böbrek taşlarını düşürmeye kısmen katkıda bulunur.

Şunu da belirtmekte fayda var. Her şeyin fazlası daima zarardır. Kahveyi fazla tüketmek de faydadan çok zarara yol açar.

Exit mobile version