Kahve Tüketmenin Sağlığa Faydaları ve Zararları

Photo of author

Halk arasında kahve tüketmenin hep sağlığa zararlı olduğu söylenir. Birçok kez bu kadar kahve içilmez, kalbin kaldırmaz diye uyaranlar çıkar. Bu yazımızda size kahvenin sağlığa faydaları ve zararları ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız.

Sabahları kahvaltıdan sonra bir fincan kahve içmek size ekstra bir enerji takviyesi olabilir. Ayrıca, kahve içmenin diyabet, Parkinson, karaciğer hastalığı, karaciğer kanseri ve kalp hastalıklarına karşı faydası bulunmaktadır. Tek tek bakmak gerekirse;

  • Kahve içmek diyabet tip 2 hastalıklarına karşı korumaya yardımcı etkisi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda protein SHBG’nin plazma seviyesini artırdığı görülmüştür. Ayrıca SHBG, tip 2 diyabetin gelişiminde rol oynayan testosteron ve östrojen hormonlarının biyolojik aktivitesini kontrol etmektedir. Araştırmacılardan Dr. Simin Liu kahve tüketimi ile diyabet tip 2 arasında ters bir ilişki olduğunu açıklamıştır. 7269 diyabet tip hastası arasında yapılan araştırmalarda 4 yıl boyunca günde bir fincandan fazla kahve tüketimini 1,69 bardak ortalama artıran kahve içenlerin, kahve tüketimini artırmayanlara nazaran sonraki 4 yılda % 11 daha düşük risk taşıdığı görülmüştür.
  • Kahve ve Parkinson hastalığı arasında da nasıl bir ilişki olduğuna dair ABD’li araştırmacıların yapmış oldukları değerlendirmelerde günde bir bardak ve üzeri kahve tüketenlerde Parkinson hastalığının görülme sıklığının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. ABD’de RI MUHC’de yapılan araştırmalarda, kahve ve kafeinin Parkinson hastası kişilerin hareketini kontrol etmeye yardımcı olabildiğini açıklamışlardır.
  • Kahve ve karaciğer hastalıkları ile de ters bir durum vardır. Kahvede siroza -özellikle- alkolik siroza karşı koruyan maddeler olduğu ABD Permanente Tıbbi Bakım Programında belirtilmiştir. Yapılan araştırmalarda alkol içicilerin kahve tüketimi ile beraber sirozu %22 oranında azaltabildiği görülmüştür. Nisan 2014 yılında gene ABD’de yayınlanan Hepatology dergisinde yayınlanan bir araştırmada günde 2 veya daha fazla kahve tüketenlerin sirozdan ölme ihtimalini %66 azalttığı öne sürülmüştür. İtalya’da yapılan araştırmalarda da kahve tüketiminin karaciğer kanserini %40 düşürdüğü açıklanmıştır.

Bunlar kahvenin faydalı olduğu yanları daha kalp hastalıklarına, erken ölüm, çoklu skleroz riskini azaltmak gibi birçok iddialar hala araştırılmaktadır.

Şimdiye kadar faydalarından bahsettik peki ya zararları?

Çok fazla kahve tüketmek kesinlikle zararlıdır. Kahvede kafein maddesi bulunmaktadır ve kafein maddesi normal insanlarda anksiyete belirtilerine sebep olmaktadır. Ayrıca fazla kafein depresyon sebebi olarak da görülmektedir. Hamile kalmayı planlayan kadınlar üzerinde Nevada Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmalarda fazla kahve tüketiminin hamile kalma ihtimalini düşürdüğü görülmüştür. Hipertansiyon hastaları için aşırı kahve tüketimi risklidir.

Yorum yapın