Kahve Çekirdeği Nasıl Öğütülmeli

Photo of author

Kahve öğütürken dikkat edilmesi gereken birçok nokta olduğu gibi özellikle homojen ve ince öğütmek de önemlidir. Aynı zamanda güzel bir kahve deneyimini yakalamak için bu işlemler fazlasıyla önem arzediyor. Eğer kahve çekirdeklerinin öğütülme sürecinde elde edilen toz kalın olursa bu şekilde demleyeceğiniz kahveden herhangi bir tat alamama ihtimaliniz bile bulunuyor.

Aslında içim konusuna gelindiğinde kahveden üst düzey tat almak tamamen öğütme biçiminize bağlıdır. Tabii ki bunun yanı sıra hazırlamış olduğunuz kahvenin su ve kahve oranına, suyun sıcaklığına ve demlediğiniz süreyede bağlıdır. Kahvenizin öğütme sürecinde yapmış olduğunuz ayarlar kahvenin çekirdeklerinin su ile etkileşimini engelleyebilir.

Demleme Yöntemine Göre Kahve Öğütme Boyutları
Demleme sırasında kullandığınız araçların her biri süre ve filtre özelliği olarak farklılık göstermektedir. Bu ölçütleri kahvenin öğütme boyutunu doğru ayarlayarak kontrol altına alabiliyorsunuz. Sürekli olarak farklı ölçütler kullanarak ağzınıza layık olan kahve tadını yakalama oranınız çok yüksektir. Aşağıda liste halinde verilen demleme ekipmanları ve öğütme boyutları size bu konuda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Ekipman / Öğütme Boyutu Listesi

 1. Türk Kahvesi : Pudra kıvamına çok yakın
 2. Espresso : İnce ve pürüzsüz
 3. Moka Pot : İnce
 4. Aeropress : İnce
 5. Hario V60 : Orta boyutlarda
 6. Kağıt Filtre : Orta boyutlarda
 7. Metal Filtre : Orta boyutlarda
 8. Syphon : İri taneli
 9. Chemex : İri taneli
 10. French Press : İri taneli
 11. Soğuk Demleme : İri taneli

Yorum yapın