Kahve Çekirdeği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Photo of author

Gittiğiniz herhangi bir kafede içilen kahvenin kıvamını çok beğendiğinizi düşünerek eve geldiğinizde bu kahveye yakın bir tat yakalamak için kahve çekirdeği siparişi vermek istiyorsunuz. Kahve hakkında bugüne kadar sadece içim tarafında olduğunuz için çekirdek seçiminde bilgi sahibi değilsiniz.

Bu konu hakkında adeta kahve gurmesi gibi davranarak seçim yapmak istiyorsanız Cafe Del Turco ekibi olarak size bazı tüyolar vermeye çalışacağız. Verdiğimiz tüyolar sayesinde kahve çekirdeği satın alırken satıcınıza sormanız gereken birçok soruya hakim olabilir ve seçimlerinizde kandırılma ihtimalinizi daha düşük seviyelerde tutabilirsiniz.

Kahve Çekirdeği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  1. Satın almak üzere olduğunuz kahvenin son kullanma tarihi ve buna benzer birçok bilgiyi satıcınızdan kesinlikle öğrenin. Eğer üretimi çok eski ise hazırladığınız kahvenin tadı da hiç iyi olmayacaktır.
  2. Kahvesini beğendiğiniz kafede hangi çekirdeğin kullanıldığına dair bilgileri baristadan öğrenin. Aslında bu konuyu kendiniz de açıklığa kavuşturabilirsiniz. Tükettiğiniz kahvede kullanılan çekirdekler eğer az kavrulmuş ise daha açık renkli olacaktır. Çok kavrulmuş bir çekirdek kullanıldıysa çekirdekler daha koyu bir renge sahip olmanın yanı sıra yağlı bir görünümde olacaktır.
  3. Satın almak istediğiniz çekirdeğin evinizde kullandığınız demleme ekipmanına uygun olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olun.
  4. Eğer kahvenizi öğütülmüş olarak değilde çekirdek olarak alıyorsanız öğütme boyutunun evinizde kullandığınız demleme araçlarına göre uygun olduğuna dikkat edin.
  5. Satın aldığınız çekirdekleri mümkün olduğunca kuru ve havası serin bir ortamda bulundurmanız gerekmektedir.

Yorum yapın