Connect with us

Güncel

Kahve Çekirdeği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Published

on

Kahve Çekirdeği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gittiğiniz herhangi bir kafede içilen kahvenin kıvamını çok beğendiğinizi düşünerek eve geldiğinizde bu kahveye yakın bir tat yakalamak için kahve çekirdeği siparişi vermek istiyorsunuz. Kahve hakkında bugüne kadar sadece içim tarafında olduğunuz için çekirdek seçiminde bilgi sahibi değilsiniz.

Bu konu hakkında adeta kahve gurmesi gibi davranarak seçim yapmak istiyorsanız Cafe Del Turco ekibi olarak size bazı tüyolar vermeye çalışacağız. Verdiğimiz tüyolar sayesinde kahve çekirdeği satın alırken satıcınıza sormanız gereken birçok soruya hakim olabilir ve seçimlerinizde kandırılma ihtimalinizi daha düşük seviyelerde tutabilirsiniz.

Kahve Çekirdeği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 1. Satın almak üzere olduğunuz kahvenin son kullanma tarihi ve buna benzer birçok bilgiyi satıcınızdan kesinlikle öğrenin. Eğer üretimi çok eski ise hazırladığınız kahvenin tadı da hiç iyi olmayacaktır.
 2. Kahvesini beğendiğiniz kafede hangi çekirdeğin kullanıldığına dair bilgileri baristadan öğrenin. Aslında bu konuyu kendiniz de açıklığa kavuşturabilirsiniz. Tükettiğiniz kahvede kullanılan çekirdekler eğer az kavrulmuş ise daha açık renkli olacaktır. Çok kavrulmuş bir çekirdek kullanıldıysa çekirdekler daha koyu bir renge sahip olmanın yanı sıra yağlı bir görünümde olacaktır.
 3. Satın almak istediğiniz çekirdeğin evinizde kullandığınız demleme ekipmanına uygun olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olun.
 4. Eğer kahvenizi öğütülmüş olarak değilde çekirdek olarak alıyorsanız öğütme boyutunun evinizde kullandığınız demleme araçlarına göre uygun olduğuna dikkat edin.
 5. Satın aldığınız çekirdekleri mümkün olduğunca kuru ve havası serin bir ortamda bulundurmanız gerekmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Kahvenin Çekirdeği

Published

on

Kahvenin Çekirdeği

Çeşit çeşit kahve var da, ee peki nedir bunları birbirinden ayıran, farklı farklı lezzetler veren? Hiç merak ettiniz mi? Eğer bir kahve müptelasıysanız bunlar basit bilgilerdir sizler için ama, bilmeyenler de mutlaka vardır diye biraz bahsedelim istedik.

Kahvenin kıvamını veren, kahve kavrulurken içerisindeki şekerin karamelize olarak,  kahve yağıyla harmanlanmasıdır. Koyu renkli kahveler daha kıvamlıdır diyebiliriz. Bunu damağımızla hissederiz.  Bir de damağın gerisi ile, iki dilin yanları ile hissettiğimiz, asidite, yani hafif hoş ekşilik vardır.  Kahvenin yetiştiği bölgeye göre farklılıklar gösterir. Ve işte bu iki öğenin birleşimi, kahveye cezbedici, doğal kokusunu verir.  Ancak günümüzde bazı yağlar ve kokulu esansların birleşimi ile kahvelere yeni kokular, yeni tatlar da katılmakta, çeşitliliği arttırmakta. Tahmin edebileceğiniz gibi, çikolata,fındık ve badem aromaları en çok tercih edilenlerin başında geliyor.

Lezzet algısı, elbette kişiden kişiye değişebilen bir kavram. Sonuçta kahve, bir damak tadı, bir keyif işidir. Mesela bizim severek tükettiğimiz Türk kahvesinin yapımında kullanılan kahve çekirdeği Rioy, dünyada pek de rağbet görmeyen birşey. Özellikle Kuzey Amerika taraflarında hiç beğenilmez, ilacımsı iyot gibi bir tadı olduğunu söylerler. Ne diyebiliriz ki… Damak tadı işte, ülkeden ülkeye değişebiliyor.

Kahve çekirdeği seçmek bir kalite seçiminden ziyade lezzet seçimidir. Herkesin damak zevki birbirinden farklı olduğu için herkesin de tadından hoşlandığı kahve çekirdeği farklıdır.

Continue Reading

Güncel

Kahve Gurmelerinin Bilmesi Gereken Kahve Terimleri

Published

on

Kahve Gurmelerinin Bilmesi Gereken Kahve Terimleri

Günümüzün en popüler içeceklerinden biri olan kahve hakkında bilmeniz gereken birçok terim bulunuyor. Cafe Del Turco aracılığı ile bu terimler hakkında bilgi sahibi olabilir aynı zamanda teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan birçok demleme ve hazırlama yöntemleri hakkında fikirler edinebilirsiniz. Kahve sektöründe bulunan birçok terim aslında kahve hakkında daha çok bilgiye sahip olmanızı gerektirmektedir.

Kavurma Sürecinde Kullanılan Terimler

Degas;
Kahve çekirdeklerinin kavrulma işleminin gerçekleştirilmesinin ardından dinleme sürecine geçiş yapılması ve bu süreçte çekirdeklerin içerisinde bulunan Karbondioksit gazının atılması anlamına geliyor.

Soğutucu Tepsi;
Kahve çekirdeklerinin kavrulma işleminin tamamlanmasının ardından kullanılan tepsiye denir. Bu tepsi sayesinde kavrulmuş çekirdekler 200 derecelik bir sıcaklıktan normal ortam sıcaklığına gelirler.

Demleme Sürecinde Kullanılan Terimler

Drip Kahve;
Bu demleme tekniği genel olarak Dünya’nın her yerinde kullanılmaktadır. Kahve çekirdekleri bir filtrenin üzerine yerleştirilerek yukarıdan çekirdeklerin üzerine ara ara sıcak su damlatılır.

French Press;
İnce ince değilde kalın bir şekilde çekilmiş kahve çekirdekleri daha öncesinde ısıtılmış bir cam hazneye alınarak sıcak su takviyesi yapılır. Bu işlemin ardından haznenin ağzı kapatılır ve 5 – 10 dakika demleme sürecine geçilir.

Pour Over;
Bu demleme yöntemi genel olarak bakıldığında Drip Kahve yöntemine daha çok benzemektedir. İki yöntem arasında bulunan tek fark Pour Over’in manuel olarak gerçekleştirilmesidir. Yukarıdan dökülen suyun ardından kahvenin aromasının daha fazla hissedilmesi için fincan içerisinde karıştırma işlemi gerçekleştirilir.

Continue Reading

Güncel

Latte Art Lezzetli midir?

Published

on

Latte Art Lezzetli midir?

Latte Art Nedir
Başarılı bir baristanın en temel özelliklerinden biri de latte artı oluşturabilir olmasıdır. Latte art gibi sanatsal bir sunumda başarısını belirleyen önemli faktörler bulunmaktadır. Özellikle de sosyal medya ve kahve dükkanlarında rağbet gören kahvelerden biri olan latte art, doğru kıvam uygulandığı taktirde lezzet ve görüntüsüyle gönüllere taht kurmayı başarabilecek bir kahve çeşididir.

Verilecek olan teorik bilgi esasında pratik biçimde latte art yapabilir ve afiyetle lezzetli biçimde tüketebilirsiniz.

Latte Art, sütün kremamsı kıvamında yararlanılarak öğütülmüş espresso yüzeyinde sanatsal şekiller oluşturma tasarımına verilen isimdir. Latte Art yapabilmek adına kremalaşmış süt ve öğütülmüş espresso gereklidir. Bu iki malzeme arasındaki yoğunluk farkı oldukça önemlidir.

Yoğunluk farkı sayesinde elde ettiğiniz karışım ile birlikte kremamsı sütü ilave ederek sanat çalışmaları oluşturabilirsiniz.

Latte Art Lezzetli Midir
Damak tadınıza göre şekillenen bu tarif, oldukça yumuşak içimli bir kahve türüdür. Lezzeti ve dış tasarımı ile insanların ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Yanında kullanacağınız atıştırmalıklar ile birlikte enfes bir tat alabilirsiniz. Özellikle de çikolata ve karamel aromalı atıştırmalıklarla çok uyumlu olan Latte Art, genellikle küçük fincanlarda servis edilmektedir. Yanında güzel giden kolay ve pratik biçimde yapılabilecek ikramlar :

 • Elmalı bisküvi topları
 • Marlenka
 • Fıstıklı lokumlu kurabiye
 • Piyano kek
 • Üç çeşit krep
 • Reçelli kuru pasta
 • Malaga
 • Antep fıstıklı kurabiye
 • Beyaz çikolatalı brownie
 • Biscotti

Continue Reading

Trending