Flat White Lezzetli midir?

Photo of author

Öncelikli olarak süt köpürtücüsü ve espresso makinasına ihtiyacınız bulunmaktadır. Yoğun kahve tadını damaklarınızda hissetmek adına yaklaşık olarak iki ölçek ristretto veya espresso tercih etmelisiniz.

Genellikle Flat White küçük boyutlu fincanlarda tercih edilir fakat boyutu büyüteceğiniz taktirde ölçekleri de bu doğrultuda değiştirmelisiniz. Lezzetli bir kahve için önceden fincanınızı ısıtmanız gerekmektedir. Kaynama derecesinde bulunan kahveniz soğuk bir fincan ile temas ettiği taktirde birçok lezzetli özelliğini yitirmektedir. Bu nedenle kahvenizi fincan ile temas ettirmeden önce sıcak su koyarak ısınmasını sağlayın.

Süt köpürtme aparatını çalıştırırken kaba kahve fincanınızın yaklaşık olarak üçte biri kadar süt doldurarak makinayı çalıştırın. Kabı kesinlikle hareket ettirmeyin, dokuda bulunan yoğunluktan dolayı köpüğün oluşması artabilir. Ayrıca kabı sabit tutarken herhangi bir yerden buhar girişi olmadığından emin olun. Fincanın içinde bulunan espresso üzerine sabit bir noktadan yavaşça sütü dökün. Bu sayede süt, fincanın en alt kısmına karışarak kahve ile tamamen karışmış bir hal alacaktır. Yoğun köpük yerine ince ve saf köpük dökmeyi tercih etmelisiniz. Tabanlar arası geçişler keskin değil, aksine yumuşaktır.

Flat White Lezzetli Midir
Eğer sert biçimde kahve tadını benimsemek istiyorsanız Flat White’ı tercih edebilirsiniz. Küçük fincanlar hoşunuza gidiyorsa ve süt ile yoğun kahve karışımını tercih eden bir kahvesever iseniz muhakkak hoşunuza giden bir kahve olacaktır. Tarifi esasında kolay olan, evde yapabileceğiniz bir servis olduğundan dolayı da kolayca yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Yorum yapın