Site icon Cafe Del Turco

Filtre Kahvenin Bilinmeyen Yönleri

Filtre Kahvenin Bilinmeyen Yönleri

Filtre Kahvenin Bilinmeyen Yönleri

Kahvenin en sade hallerinden birisi de filtre kahvedir. Espresso kahvenin aksine orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerinden yapılır. Bu çekirdeklerin suda tam çözünmesi sağlanmayacağı içinde bir kağıt veya metal filtre yardımıyla demlenerek elde edilir. Böylece kahvenin telvesi filtre içerisinde kalır ve süzülen kahve aromalı su fincanlarda yerini alır.

Filtre kahve demleme yöntemiyle yapıldığı için birkaç dakikanızı alabilir. Yapımında özel kahve makineleri veya French Press denilen özel bardaklar kullanılır. Kullanılan her ekipmanda aynı mantık vardır. Ayrı haznelerde bulunan su ve kahve birleşir, demlenmesi beklenir, daha sonra kahve haznesi içerisinde kalan telvesi ile birlikte alınarak aromalı su servis edilir.

Filtre kahveleri, yapımı ev tipi birçok makine ile olabileceği için birçok markette hazır halde bulmanız mümkündür. Market raflarında size sunulan tercihler kahve sertliklerine göre farklılık gösterebilir. Kahve alternatifleri içerisinde yumuşak içimli olanlarda vardır, sert içimli olanlarda. Kahvenizi hazırladıktan sonra sertlik durumuna göre isterseniz süt ilave edebilirsiniz. Ancak tavsiyeler genellikle sade içip, her bir zerrenin tadını almak yönündedir.

Filtre kahve sağlık açısından en çok tercih edilen kahve çeşitlerindendir. Özellikle yağ yakımına olan etkisinden dolayı birçok spor ve diyet programında başrollerdedir. İçerdiği yüksek antioksidan birçok sebze ve meyveden daha fazladır. Yağ yakımı ile birlikte adrenalin hormonuna olan etkisi sayesinde enerji verir. Spordan yarım saat önce içilen bir fincan filtre kahvenin etkisi umduğunuzdan çok daha fazla olacaktır.

Exit mobile version