Chemex Kahve Demleme Yöntemi Nedir

Photo of author

2000’li yılların başından bu yana filtre kahve içen insan sayısı hızla artıyor. Birçok kişi ev oturmalarında dahi misafirlerine filtre kahve ikram ediyor. Chemex yöntemi ile kalabalık misafirlerinize lezzetli kahveler ikram edebilirsiniz. Öncelikle bilmeyenler için söyleyelim uzunca bir süredir şehrinizin kalabalık caddelerinde filtre kahve satışı yapan dükkanlarda baristanın hemen yan tarafında yada raflarda görmüş olduğunuz kum saati benzeri demleme aparatı verilen isim chemex ekipmanıdır.

Chemex Demleyicileri :

Chemex kahve demleyicileri aslında 3 farklı çeşitten oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi ülkemizde çok nadiren gördüğümüz otomatik modeldir. Otomatik haricinde cam tutacak ve ahşap tutacaklı olarak iki farklı çeşidi daha vardır. Genel olarak bizim en çok gördüğümüz modeller ahşap tutacaklı olanlardır. Her modelin 3 – 6  ve 8  Cup modelleri bulunmaktadır. Sadece cam tutacak modelin 10 cup, tahta tutacak modelin ise 13 cup modeli vardır. Hem demleme hem de dizayn açısından bakacak olursak iki model arasında bir fark yoktur. Satışlarda tahta tutacaklı modelin daha çok sattığını görüyoruz.

Chemex Filtreleri :

Chemex ekipmanının kendine ait 5 farklı filtresi bulunmaktadır. Bu modelleri incelersek;

  • Beyaz renk ve önceden katlanmış yuvarlak filtre. 3 cup hariç her model ile uyum göstermektedir.
  • Beyaz renk ve önceden katlanmış kare filtre. 3 cup hariç her model ile uyum göstermektedir.
  • Saman renk ve önceden katlanmış kare filtre. 3 cup hariç her model ile uyum göstermektedir.
  • Beyaz renk ve katlanmamış yuvarlak filtre. 3 cup hariç her model ile uyum göstermektedir.
  • Beyaz renk ve katlanmamış yuvarlak filtre sadece 3 cup ile uyum gösteren filtre.

Katlanmamış filtreleri kullanırken sizin katlamanız gerekir. Bunun tercih edilme sebepleri çok fazladır. Filtre kahve yapan birçok insan bundan keyif alıp her aşamasını yapmayı tercih etmektedir. Kimisi hazır katlanmışları beğenmemektedir.

Chemex Ekipmanları ile Kahve Demleme :                                                      

Açıkçası bu yöntemin diğer yöntemlerden çok fazla bir farkı yoktur. Yaklaşık olarak 12 -13 gr orta – kalın öğütülmüş kahveye yaklaşık olarak 200 – 225 ml ısıtılmış su kullanabilirsiniz. Burada kullanacağınız kahve gramajı yada suyun miktarı bir standart değildir. Tamamen damak zevkinize bağlı olarak azaltabilir yada çoğaltabilirsiniz. Fakat önemli olan konu öğütülmüş filtre kahvenizin taze olması ve demleme süresini iyi ayarlamaktır.

Yorum yapın