Cafe Latte

Photo of author

Yumuşak içimli kahvelerden hoşlananların gözdesidir. Cafelerde siparişi verilirken çoğu zaman kısaca “Latte” denilir. Latte, süt demektir ve yurtdışında eğer bu şekilde sipariş vermeye kalkarsanız, çok büyük bir olasılıkla önünüze kahve değil, sadece sıcak süt gelecektir.

Tadını tarif etmek gerekirse, aslında düşünüldüğü gibi sütlü kahve değil de, kahveli süt demek daha doğru olur. Çünkü hazırlanırken yarım bardak dolusu bir sütün içine bir shot espresso eklenerek hazırlanır ve süt oranı kahveye nazaran çok daha fazladır. Genellikle kahveyi çok sevmeyen, ama kahve tutkunu arkadaşlarının ısrarıyla kendini bir kahveci dükkanında bulmuş kişilerin vazgeçilmez tercihlerinden biridir. Ama elbette ki, bol sütlü olduğu için,  sade kahveyle kıyaslandığında kalorisinin  epey fazla olduğunu belirtmek gerek.

Cafe Latte yazılacak şeyler aslında çok fazladır. Ülkemizin en çok tercih edilen filtre kahveler sıralamasında ilk üç sıralamada yer alan latte kesinlikle ülkemiz insanının damak tadına en çok uyan kahvelerden biridir. Bunu zaten tüketilme oranlarından da görebiliyoruz. Bir kahve dükkanına girdiğinizde burnunuza çarpan ilk koku önce espressodur, ardında da lattenin kokusudur. Çok keskin kokusu olmamasına rağmen tüketim çokluğundan dolayı kahve dükkanları latte kokmaktadır.

Cafe Latte’nin bir diğer tercih edilme sebebi de baristalardır. Baristaların çizmiş olduğu o güzel desenler zaten tadını beğenen kesimin her seferinde tekrar tercih edilmesini sağlamaktadır. Cafe Latte ülkemizde baristaların güzel desenleri ve eşsiz kokusu ile harika kahve keyfinin adı olmuş durumdadır.

Yorum yapın