Jamaican Blue Mountain

Photo of author

Jamaika kahvesinin diğer bir adı da Jamaican Blue Mountain’dır. Jamaika kahvesi dünyanın en pahalı kahvelerinden bir tanesidir. Şu an piyasada diğer ortalama kahvelerin neredeyse 20 kat daha fazla fiyatla satılmaktadır. Müşterilerin sahte kahve yada yanlış bilgilendirilerek başka kahve almalarının önüne geçilmesi için çok ciddi sertifika ve regülasyon vardır. Bu konuda sadece ülkemizde değil dünyada ciddi suiistimaller yaşandığı için Jamaika kahvesi üzerinde tedbir ve denetlemeler sıkı bir şekilde yapılmaktadır.

Nadir de olsa Jamaican High Mountain kahveleri ile karşılabilirsiniz. High Mountain, Blue Mountain bölgesinden farklı bir bölgedir ve bu bölgenin kahvesi ile aynı ismi taşımamaktadır. Gerçek Jamaica Blue Mountain kahvesini yetiştiren bölgeler ise; Wallenford, Mavis Bank, Old Tavern Estate ve Moy Hall’dur. Aralarında tat farkı yok denecek kadar az olsa da Jamaican Blue Mountain kalitesi açık ara öndedir.

Jamaican Blue Mountain kahvesi yetiştirildiği adaların karakterini de taşır (Hawaiian, St. Helena, Porto Riko). Dengeli, zengin, lezzetli ve yumuşak içimlidir. Yetiştirilen kahveler çuvallar yerine ahşap varillerde taşınır. Üretimin bir kısmı yüksek fiyatlandırmalar yapılan Japonya’ya gönderilir.

Peki bu fiyat kahve için değer mi diye çok sorulur? Bu göreceli bir konudur. Kahve düşkünleri bu soruya tartışmasız evet diyecektir. Fakat, kahve konusunda seçici olmayanlar için göreceli olabilmektedir.

Yetiştirilen Bölgeler

Blue Mountain

Yükseklik

600-2000 metre

Tadım Profili

Mellow, balanced, and rich

Botanik Çeşitlilik

Blue Mountain, Typica

İşleme

Çoğunlukla yıkama ile işleme yapılır.

Yorum yapın