Connect with us

Dünyada

Jamaican Blue Mountain

Published

on

Jamaican Blue Mountain

Jamaika kahvesinin diğer bir adı da Jamaican Blue Mountain’dır. Jamaika kahvesi dünyanın en pahalı kahvelerinden bir tanesidir. Şu an piyasada diğer ortalama kahvelerin neredeyse 20 kat daha fazla fiyatla satılmaktadır. Müşterilerin sahte kahve yada yanlış bilgilendirilerek başka kahve almalarının önüne geçilmesi için çok ciddi sertifika ve regülasyon vardır. Bu konuda sadece ülkemizde değil dünyada ciddi suiistimaller yaşandığı için Jamaika kahvesi üzerinde tedbir ve denetlemeler sıkı bir şekilde yapılmaktadır.

Nadir de olsa Jamaican High Mountain kahveleri ile karşılabilirsiniz. High Mountain, Blue Mountain bölgesinden farklı bir bölgedir ve bu bölgenin kahvesi ile aynı ismi taşımamaktadır. Gerçek Jamaica Blue Mountain kahvesini yetiştiren bölgeler ise; Wallenford, Mavis Bank, Old Tavern Estate ve Moy Hall’dur. Aralarında tat farkı yok denecek kadar az olsa da Jamaican Blue Mountain kalitesi açık ara öndedir.

Jamaican Blue Mountain kahvesi yetiştirildiği adaların karakterini de taşır (Hawaiian, St. Helena, Porto Riko). Dengeli, zengin, lezzetli ve yumuşak içimlidir. Yetiştirilen kahveler çuvallar yerine ahşap varillerde taşınır. Üretimin bir kısmı yüksek fiyatlandırmalar yapılan Japonya’ya gönderilir.

Peki bu fiyat kahve için değer mi diye çok sorulur? Bu göreceli bir konudur. Kahve düşkünleri bu soruya tartışmasız evet diyecektir. Fakat, kahve konusunda seçici olmayanlar için göreceli olabilmektedir.

Yetiştirilen Bölgeler

Blue Mountain

Yükseklik

600-2000 metre

Tadım Profili

Mellow, balanced, and rich

Botanik Çeşitlilik

Blue Mountain, Typica

İşleme

Çoğunlukla yıkama ile işleme yapılır.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyada

Espresso Kahvenin En Özel Yanları

Published

on

Espresso Kahvenin En Özel Yanları

Türk kahvesine en çok benzeyen kahve çeşidi espresso kahvedir. Kahvenin en saf aynı zamanda en sert hallerinden birisidir. Hafif damağı buran ve sizi sarsan bir lezzet arıyorsanız bu İtalyan lezzet size göre demektir.

Espresso kahve ince çekilmiş çekirdeklerden geçen basınçlı sıcak su ile elde edilir. Kavrulmuş ve ince çekilmiş kahvenin içinden 90 derece sıcaklıktaki su yüksek basınçla çok kısa bir sürede geçirilir. Böylelikle kahve çekirdeklerinin aroması, tadı ve rengi suya taşınır. Yapımında espresso makineleri veya cezveleri kullanılır. Kaliteli bir espresso makineden koyu şekilde akmaya başlar ve giderek rengi açılır. Son olarak köpük bırakır ve yapımı tamamlanır. Sert ve kaliteli bir espressoyu köpük miktarından hemen anlayabilirsiniz. Aynı Türk kahvesinde olduğu gibi espressonun da bol köpüklü olması gerekir.

Bu kahve 30 saniye kadar kısa bir sürede hazırlanır. Adı da zaten buradan gelmektedir. Espresso kelimesi İtalyanca “”ekspres”” anlamındadır. Diğer tüm aromalı kahvelerin tabanında espresso kahve vardır. Espresso kahve sunumu küçük fincanlarda yapılır. Türk kahvesi fincanına benzer ancak daha kalındır. Küçük olmasının nedeni ise son derece etkili ve sert olmasıdır. Servis edilirken fincanın ¾’ü doldurulmalıdır. Bu servisin ismi “”solo”” dur. Eğer bu yeterli gelmez diyorsanız “”duplo”” adı verilen bir servis çeşidi daha vardır ki, bu da iki ölçü solo espresso kadardır ve kupa fincanlarda sunulur.

Espresso kahve bazen bir dilim limonla servis edilir ve buna Espresso Romano ismi verilir. Bazen de sertliğini azaltmak için yanında süt tercih edenler olabilir.

Continue Reading

Dünyada

Cappucino

Published

on

Cappucino

Cappucino en sevilen, ilk akla gelen, sütlü kahvelerden biridir. Espressodan sonra en çok tüketilen kahve çeşididir. İsmi Ortaçağda ikinci Viyana kuşatmasında Hristiyanlara destek olarak yollanan keşişlerin kahveli-beyazlı giysilerinden esinlenilerek konulmuş, İtalya’ya özgü bir kahvedir.

Bir shot Espresso üzerine sıcak süt ve süt köpüğü eklenerek hazırlanıyor. Sadece kahve dükkanlarında değil, bir çok kafe ve restoranın menüsünde yer alan bu kahve, köpüklerinin üzerine damla çikolata serpilerek veya çikolata sosu gezdirilerek de servis edilebilir. Kimileri içmeden önce bu kahvenin köpüklerini keyifle kaşıklayarak yer ve bu kahveye apayrı bir tat katar. Cappucino eşsiz lezzeti ve kokusu ile içenlerini her zaman mest etmektedir. Birçok kahveseverin ilk tercihi cappucino olmaktadır.

Cappucino hazırlanırken, sütün sıcaklığı önemlidir. Süt kaynatıldıkça köpürme özelliği azaldığından, gereğinden fazla kaynar bir süt, sizi cappucinonun güzel köpüğünü kaşıklamaktan mahrum bırakabilir. Kaynatmaktan ziyade, buharda köpürtülen, tam yağlı süt ile hazırlanan bir köpük, kahvenize daha çok tat katacaktır.

En iyi cappucino’nun İtalya’da yapıldığı söylenir. Zaten cappucino, İtalyanlar için bir nevi ritüeldir. Sabahları bir fincan espresso ile zihinlerini açar ve işe doğru yola koyulurlar. Sabahları güne başlarken kocaman bir fincanda, bol köpüklü bir cappucino yudumlamak değişmez zevkleridir. Ancak bizler köpüğünü kaşıklamayı sevsek de, bu maalesef İtalya’da görgüsüzlük kabul edilen bir harekettir. İtalyanın harika cappucino kahvelerinden içecek olursanız, sakın bu hataya düşmeyin.

Continue Reading

Dünyada

Arabica Kahve Türleri

Published

on

Arabica Kahve Türleri

Dünyada en çok tercih edilen kahve türleri genel olarak Arabica kahve türleridir. Size bu yazımızda bu kahve türlerini tanıtacağız.

Brezilya Santos: Tadı çok hafif ve yumuşak, içimi oldukça kolay kahvelerden biridir. Hafif ekşimsi tadı, pürüzsüz şekli ve hoş aroması ile çekmektedir.

Bourbon Santos: Aynı zamanda santos olarak da geçer. Piyasada ismi, yüksek kaliteli kahve olarak bilinir. Genellikle Santos limanında gemilerle ihraç edilir. Çoğunlukla Sao Paulo eyaletinde ya da Minas Gerais eyaletinin güney bölgesinde yetiştirilir. Bourbon santos terimi zaman zaman herhangi bir yüksek kaliteli Santos kahvesini temsil etmek için kullanılır, fakat tam anlamıyla Arabikanın Bourbon çeşidinden gelen santos kahvesini tanımlar. Bu kahve, Brezilya’da yetiştirilen diğer kahvelere nazaran daha asitli daha tatlı bir kahve üretimi için ideal.

Rio: Brezilya’da kuru işlenmiş kahve sınıfında yer alır. Bu kahve kurutma sırasında mikroorganizmaların öldürülmesi sonucu oluşan iyoda benzer tat ve aynı zamanda tıbbi karakteristiğe sahitir. Rioy ya da Rio-y terimi benzer tat özelliği içeren herhangi bir kahve için kullanılır. Rio tadındaki kahve, Kuzey Amerika müşterileri için bir kusur olarak düşünülürken, Balkan ve Ortadoğu ülkelerindeki müşteriler tarafından aranan bir özelliktir.

Celebes Kalossie: Muhteşem Malezya kahvelerinden bir tanesidir.Asit oranı yüksektir ve ağızda şarapsı bir tat bırakır.

Kolombiya Supremo: En bilinen kahve türüdür, Andes dağlarında yetişen bu kahve zengin tatlar ve aromalar içerir. Kolombiya kahvelerinden en kaliteli olanıdır. Şarapsı bir tadı anımsatır.

Kosta Rika: San Jose’nin güneyindeki Tarruzzu olarak bilinen bölgeden gelir.Onu değerli kılan yüksek asiditesi, mükemmel yapısı ve karmaşık lezzetidir.

Ethopia Harrar: Orjinal kahve çekirdeğinin ortaya çıktığı yerdir.Çikolata aroması ve mocha tadı ile ünlüdür. Orta büyüklüğü,hafif asiditesi ,mükemmel pürüzsüzlüğü özellikleridir. Muhtemelen dünyanın en iyi kahvelerinden bir tanesidir.

Ethiopia Sidamo : Yoğun egzotik meyveler ve turunç tatları içeren Etiyopya kahvesi.

Ethiopia Yirga-Cheffe : Yumuşak bir asitliğe (keskinliğe) ve yoğun, meyveli tatlılığını tamamlayan kuvvetli çiçeksi aromalara sahip bir kahvedir. Limon ve turunçgiller tamamlayıcı lezzetleridir. Şarabımsı buruk bir tadı vardır.

Kenya AA: Bu değeri yüksek kahve Kenyayı saran bereketli kızıl volkanik topraklarda yetişir,keskin asidi ile bilinmektedir. Yoğun ve kuru ve şarapsı bir tat bırakır.Çekirdek ölçüsü ortadır.

Papua Yeni Gine: Bu muhteşem kahve Yeni Gine’nin batısındaki Waghi denen dağlık bölgelerde yetişir.
Zengin tatlı aroması ve düzgün şekli vardır. Ağızda yoğun çikolata tadıyla birlikte hafif kuru bir tat bırakır.

Endonezya Sumatra: Muhtemelen en çok beğenilen kahve türüdür.Sertliği nedeniyle krema ile birlikte tüketilmesi idealdir.Bu yoğun,muhteşem kahve Kuzey Sumatra’daki bir Endonezya adasından gelir.Fincanda ağır,güçlü, bitkisel aromalı ve asitsiz bir tadı vardır.

Tanzanya Peaberry: Bu kahvenin çekirdeği 2 yarı çekirdek yerine yuvarlak tek çekirdek şeklindedir. Bu nadir tat, hoş ve zengin aromalıdır.

Zimbabwe: Bu ülkenin batısındaki Chipinga bölgesinde birkaç muhteşem kahve yetişir.:Bu kahveler şaşırtıcı derecede pürüzsüzdür. Çok güzel kavrulur.

Continue Reading

Trending