Espresso

Photo of author

Hakiki kahve tutkunlarının vazgeçemediği, Türk kahvesi kadar yoğun aromalı bir tatdır espresso.  Aynı zamanda uzun çalışma saatlerinin vazgeçilmezlerinden biridir ve hemen hemen tüm diğer sevdiğiniz kahve çeşitlerinin de anasıdır aslında.  Bir çok kahve espresso bazlı yapılır, üzerine süt ve su eklenerek hazırlanır. Halk arasında expresso”  diye yanlış da telaffuz edilir bazen.

Espressonun Hazırlanışı

Koyu kavrulmuş, ince çekilmiş bir İtalyan kahvesidir.  Espressonun hazırlanışı ustalık ister. Kahve makinesine konulan kahve miktarının ideal ölçüsü 7 gramdır. Basınç altında sudan geçirilerek hazırlanır. Süzüldüğü için Türk kahvesi gibi bir telvesi yoktur. Hazırlanırken basınca maruz kaldığından, asitlik derecesi minimumda kalırken, enfes aroması en üst düzeyde tutulmuş olur. Önceden ısıtıılmış fincanda, küçük porsiyonlarla 25-30 ml şeklinde servis edilir. İyi bir uyku kaçırıcı olduğu ve sert bir aroması olduğu için bu küçük porsiyon çoğu kişi için yeterlidir. Tabii, daha fazlasını isteyenler için double espresso seçeneği de mevcut. Lakin double espresso hazırlanırken daha uzun süre sıcağa maruz kalan kahve bir nebze daha kavrulacağı için, normalden daha acı bir tat ile karşılaşabilirsiniz.

Bu kahveyi,  ilk defa deneyimliyorsanız, bazı cafelerde fincanın 3’de biri dolu şekilde servis edildiğini görebilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Aslında espressonun anayurdu İtalya’da da bu şekilde servis edilir, yani normal servis şekli  budur. Ancak, enfes tadı ve keskin, doyurucu kokusu ile düşüncelerinizi bir anda değiştirecektir espresso.

Yorum yapın