Espresso Kahvenin En Özel Yanları - Cafe Del Turco

Dünyada

Espresso Kahvenin En Özel Yanları

Published

on

Türk kahvesine en çok benzeyen kahve çeşidi espresso kahvedir. Kahvenin en saf aynı zamanda en sert hallerinden birisidir. Hafif damağı buran ve sizi sarsan bir lezzet arıyorsanız bu İtalyan lezzet size göre demektir.

Espresso kahve ince çekilmiş çekirdeklerden geçen basınçlı sıcak su ile elde edilir. Kavrulmuş ve ince çekilmiş kahvenin içinden 90 derece sıcaklıktaki su yüksek basınçla çok kısa bir sürede geçirilir. Böylelikle kahve çekirdeklerinin aroması, tadı ve rengi suya taşınır. Yapımında espresso makineleri veya cezveleri kullanılır. Kaliteli bir espresso makineden koyu şekilde akmaya başlar ve giderek rengi açılır. Son olarak köpük bırakır ve yapımı tamamlanır. Sert ve kaliteli bir espressoyu köpük miktarından hemen anlayabilirsiniz. Aynı Türk kahvesinde olduğu gibi espressonun da bol köpüklü olması gerekir.

Bu kahve 30 saniye kadar kısa bir sürede hazırlanır. Adı da zaten buradan gelmektedir. Espresso kelimesi İtalyanca “”ekspres”” anlamındadır. Diğer tüm aromalı kahvelerin tabanında espresso kahve vardır. Espresso kahve sunumu küçük fincanlarda yapılır. Türk kahvesi fincanına benzer ancak daha kalındır. Küçük olmasının nedeni ise son derece etkili ve sert olmasıdır. Servis edilirken fincanın ¾’ü doldurulmalıdır. Bu servisin ismi “”solo”” dur. Eğer bu yeterli gelmez diyorsanız “”duplo”” adı verilen bir servis çeşidi daha vardır ki, bu da iki ölçü solo espresso kadardır ve kupa fincanlarda sunulur.

Espresso kahve bazen bir dilim limonla servis edilir ve buna Espresso Romano ismi verilir. Bazen de sertliğini azaltmak için yanında süt tercih edenler olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending

Exit mobile version